fot. PAP/EPA

Francusko-niemieckie rozmowy o UE w Paryżu

Budżet strefy euro oraz możliwość powołania instytucji europejskiego ministra finansów znalazły się wśród tematów spotkania rządów Francji i Niemiec w Paryżu.

Oba pomysły są forsowane przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona w ramach planów zreformowania i wzmocnienia Unii Europejskiej. Odnosząc się do tych pomysłów niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że nie ma nic przeciwko budżetowi strefy euro. Nie wykluczyła także rozmów o europejskim ministrze finansów.

Europoseł Zdzisław Krasnodębski zwrócił uwagę, że francuskie pomysły, które mają na celu większą integrację nie są korzystne dla Polski. Dodał, że są to jednak bardzo wstępne propozycje.

– Ta odpowiedź Angeli Merkel według komentarzy, które czytałem, była bardzo ogólna. Ten temat w zasadzie nie został podjęty w sposób konkretny. Ocenia się, że to spotkanie międzyrządowe zakończyło się raczej rozważaniem rzeczy drugorzędnych pod względem wagi. Czy rzeczywiście dojdzie do takiego budżetu i powołania ministra finansów UE, to jest pytanie otwarte. Z polskiego punktu widzenia wszelkie głębsze wchodzenie w strefę euro byłoby niekorzystne – akcentował europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski.

Spotkanie w Paryżu było 19. wspólnym posiedzeniem rządów Francji i Niemiec. Wśród innych poruszanych tematów znalazły się m.in. obronność, edukacja i przyszłość UE.

RIRM

drukuj