[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Donald Trump – pragmatyczny polityk mający jasną i czytelną wizję

W swoim przemówieniu w Polsce Donald Trump jasno nakreślił, że ład cywilizacyjny i korzenie chrześcijańskie są wartościami, których trzeba strzec i bronić – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba. Wykładowca WSKSiM podsumował wizytę amerykańskiego prezydenta w Europie.

Donald Trump musi rozgrywać politykę Stanów Zjednoczonych na wielu fortepianach, ponieważ USA jest globalnym mocarstwem – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Prezydent Trump ma z jednej strony wzrastający konflikt z establishmentem medialnym u siebie, analogiczny jak rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w Polsce, a z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, jaka jest konfiguracja polityczna w Unii Europejskiej – powiedział politolog i historyk.

Trzeba pamiętać, że ideologie, tj. multi-kulti czy nowej lewicy – które się rozsiewają i tak mocno odrzucają chrześcijaństwo, katolicyzm i wszystkie zasady kulturowe i etyczne, które z tego wynikają – chcą zwalczać Donalda Trumpa – dodał.

Prezydent USA w swoim przemówieniu w Polsce podkreślił, że ład cywilizacyjny jest potężną wartością, którą trzeba bronić. Musimy pamiętać, że największe zagrożenia to te wewnętrzne, a nie zewnętrzne, ponieważ mogą się one wyrażać poprzez islamski fundamentalizm – powiedział gość piątkowego programu „Aktualności dnia”.

Donald Trump nie jest antyeuropejski, ani filorosyjski, ale politycznie działa wedle interesów – powiedział prof. Ryba.

Prezydent USA nie działa wedle interesów globalistów, których symbolem jest np. George Soros, ale w interesie Ameryki. W tej perspektywie dołożenie się do NATO w postaci 2 proc. PKB (przekazywanych na obronność – przyp. RIRM) to jest rzecz, która ma uwolnić gospodarkę amerykańską od nadmiernych obciążeń w tym zakresie. Jeśli zawarłby np. układ z Arabią Saudyjską i za 100 mld dolarów sprzedał uzbrojenie, to on wzmocniłby ten przemysł. Poprzez zwiększenie wydatków nie tyle traci na własne zbrojenia, co zyskuje poprzez sprzedaż. To jest bardzo pragmatyczny polityk, mający zarazem jasną i czytelną wizję – zaznaczył historyk.

Donald Trump wszedł w konflikt z elitami Unii Europejskiej nie respektując ustaleń klimatycznych – wskazał wykładowca KUL i WSKSiM.

Prezydent USA wydaje się być przekonanym, że w kwestii ustaleń klimatycznych ideologia tryumfuje nad nauką; kwestie CO2, ocieplenia klimatu są mocno zideologizowane i mniej w tym zakresie jest racjonalności. Ta ideologia łączy się też z pewnymi interesami, które produkują różnego typu urządzenia dla tzw. bezemisyjnej energii. On zdaje się w to wszystko nie wierzyć i w dużym stopniu podważa tę kwestię – zaznaczył prof. Ryba.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mieczysława Ryby można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj