PO złożyła projekt o „urlopie wytchnieniowym” i „czeku opiekuńczym”

PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Zakłada on m.in. wprowadzenie „urlopu wytchnieniowego” dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi. A także „czek opiekuńczy” dla tych opiekunów, którzy łączą pracę z opieką.

Czek ma opiewać na kwoty 1 tys., 800 lub 600 złotych miesięcznie. Mają to być pieniądze na zakup usług opiekuńczych. Z kolei urlop opiekuńczy do 6 miesięcy ma być możliwy do uzyskania z zaświadczeniem lekarskim o potrzebie opieki.

Według Platformy Obywatelskiej rozwiązania, to „efekt pracy wielu ostatnich lat”, zapewniono też, że były konsultowane m.in. z osobami niepełnosprawnymi oraz seniorami.

Szkoda, że PO brakowało pomysłów kiedy rządziła w Polsce – dopiero po 10 latach Platforma znalazła rozwiązania – ocenił poseł PiS-u Tomasz Latos.

– Prawo i Sprawiedliwość przedstawia konkretne projekty i rozwiązania. Nie są to gruszki na wierzbie, tylko twarde dane i propozycje, które już są realizowane i będą realizowane od 1 czerwca. Dodatkowo dziwi mnie, że PO z jednej strony, wraz z Nowoczesną mówi, żeby nie tylko podwyższać rentę socjalną, ale dodatkowo dać tym osobom twardą gotówkę, nie w formie bonów do takich czy innych artykułów, a teraz nagle okazuje się, że też sami mówią o bonach – powiedział Tomasz Latos.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden z nich to zrównanie wysokości renty socjalnej z najniższą emeryturą i rentą z ZUS – w tym obszarze rząd zainicjował prace. Drugi to wprowadzenie dodatku „na życie” w kwocie 500 zł miesięcznie.

Aktualnie protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany stopniowo – 300 zł od czerwca bieżącego roku, 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 r.

RIRM

drukuj