fot. flickr.com

We wrześniu wizyta Recepa Tayyipa Erdogana w Berlinie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan 28-29 września złoży państwową wizytę w Berlinie – poinformowała we wtorek rzecznik niemieckiego prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Będzie to jego pierwsza oficjalna podróż do Niemiec od czterech lat.

Plany Recepa Tayyipa Erdogana dotyczące wizyty w Niemczech były znane od dawna, ale jej dokładna data nie była do tej pory sprecyzowana. Frank-Walter Steinmeier zaprosił tureckiego przywódcę do Niemiec po jego wygranej w czerwcowych wyborach prezydenckich nad Bosforem.

Jak podaje dpa, podczas swojego pobytu nad Sprewą Recep Tayyip Erdogan „powinien spotkać się z kanclerz Angelą Merkel oraz innymi niemieckimi politykami”. Spotkanie z szefową rządu Niemiec nie jest jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Według rzeczniczki Franka-Waltera Steinmeiera strony „w ścisłej koordynacji” ustalają szczegóły wizyty. Kwestia przemówienia Recepa Tayyipa Erdogana do Turków przebywających w Niemczech pozostaje otwarta – zauważa dpa.

Pod koniec lipca niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych odwołało ostrzeżenie dla podróżujących do Turcji. Doszło do tego m.in. z powodu zniesienia w tym państwie stanu wyjątkowego, który trwał dwa lata po nieudanej próbie puczu w lipcu 2016 r.

Relacje turecko-niemieckie pozostają jednak napięte. Wśród punktów spornych znajduje się m.in. polityka wobec Kurdów oraz kwestia obywateli niemieckich aresztowanych nad Bosforem. Politycy z obu państw różnili się również ostatnio w ocenach głośnej decyzji mającego tureckie korzenie piłkarza Mesuta Oezila o rezygnacji z gry w reprezentacji Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj