fot. wikipedia

[TYLKO U NAS] Ł. Greinke o rekordzie przeładunków w Porcie Gdańsk: Mamy największą dynamikę wśród wszystkich portów na Bałtyku

Jesteśmy w tej chwili 4. co do wielkości portem na Bałtyku. Mamy największą dynamikę wśród wszystkich portów morskich rejonu. Jesteśmy też jednym z prężniej rozwijających się portów w całej Europie – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o historycznym rekordzie przeładunków w Porcie Gdańsk prezes tego portu Łukasz Greinke.

Port Gdańsk w pierwszym półroczu 2018 r. przeładował 25 mln ton ładunków. To o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.

Łukasz Greinke tłumaczył, dzięki czemu port zawdzięcza tak prężny rozwój.

– Zajęliśmy się inwestycjami, które do tej pory były hamowane. Mamy bardzo duży program inwestycyjny; przebudowujemy blisko 5 km nabrzeży w porcie wewnętrznym, pogłębiamy również tor wodny. Realizujemy ogromny program drogowo-kolejowy w porcie zewnętrznym; tory kolejowe od stacji Gdańsk Port Północny doprowadzamy do poszczególnych terminali, będziemy budowali drogę bezkolizyjną do terminala DCT, na którym przeładowywane są kontenery – oświadczył prezes Portu Gdańsk.

Gość „Aktualności dnia” wskazał też, które przeładunki były w tym roku najważniejsze.

– Taki wzrost w Gdańsku odnotowujemy dzięki kontenerom. Kolejnym ważnym ładunkiem są paliwa. Tutaj widzimy wzrost z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie go na krajowym rynku. Do wzrostu przyczynił się też import węgla do Polski, tego węgla energetycznego, który służy zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju – wyjaśnił Łukasz Greinke.

Całość rozmowy z Łukaszem Greinke dostępna jest [tutaj].

 

 

RIRM

drukuj