fot. wikipedia

Port Gdańsk w I półroczu 2018 r. przeładował 25 mln ton ładunków

Port Gdańsk w I półroczu 2018 r. przeładował 25 mln ton ładunków, o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – poinformowała spółka. Największą dynamikę wzrostu zanotowano w przeładunkach węgla, drobnicy skonteneryzowanej i paliw płynnych.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek w Gdańsku Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) poinformował, że w pierwszym półroczu 2018 r. operatorzy działający na terenie Portu Gdańsk przeładowali ponad 25 mln ton towarów, o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Półroczny wynik jest wyższy o niemal 20 proc. niż zakładano. Gdańsk osiągnął także najwyższą dynamikę wzrostu spośród portów bałtyckich.

Dyrektor ds. handlowych ZMPG, Adam Kłos poinformował, że największą dynamikę wzrostu przeładunków odnotowano w przypadku węgla. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku przeładowano ok. 3,5 mln ton tego surowca, o prawie 70 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

O ponad 40 proc. wzrosły przeładunki drobnicy, głównie skonteneryzowanej i wyniosły ok. 11 mln ton. Drobnica w Porcie Gdańsk stanowi 44 proc. udział w całkowitych przeładunkach.

Przeładunki paliw płynnych, zarówno surowca jak i produktów, mające ok. 34 proc. udział w przeładunkach, w pierwszym półroczu wyniosły ok. 8,3 mln ton. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to wzrost o ponad 30 proc.

Kłos ocenił podczas konferencji, że „wszystkie grupy ładunków mają szanse w najbliższych latach osiągać jeszcze większe wolumeny”. Zwrócił uwagę, że wszystkie terminale głębokowodne działające na terenie Portu Gdańsk inwestują w swoją infrastrukturę i będą mogły też korzystać z inwestycji realizowanych przez ZMPG, Urząd Morski i PKP PLK w infrastrukturę dostępową, drogową i kolejową na rzecz portu.

 

PAP/RIRM

drukuj