fot. twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Port Gdańsk ogłosił przetarg na koncepcję Portu Centralnego

Jest przetarg na wykonanie koncepcji zagospodarowania Portu Centralnego w Porcie Morskim w Gdańsku.  Na kilkuset hektarach mają powstać nowe, uniwersalne terminale, do których wpłyną statki o zanurzeniu do 15 metrów. Pierwsze terminale mogą być gotowe już w 2024 r. Projekt najprawdopodobniej będzie realizowany w formule publiczno-prywatnej.

Według różnych szacunków za dziesięć lat port może obsługiwać przeładunki o wielkości rzędu stu milionów ton rocznie. Przez 10 miesięcy tego roku obsłużył ponad 32 mln ton towarów.

Andrzej Jaworski, były poseł Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza, podkreśla, że jest to najwyższy czas, aby „przywrócić Polskę do morza”. Przypomina, że poprzedni rząd likwidował gospodarkę morską i przemysł stoczniowy.

– Dzisiaj rząd pana premiera Morawieckiego, a wcześniej pani premier Szydło, bardzo mocno postawił na gospodarkę morską. Minister Gróbarczyk jednoznacznie wypowiada się na temat tego, że jest to „okno na świat”,  które daje pracę (…) w całej Polsce. Handel, wymiana towarów to jest ten element dzisiejszego rynku, który bardzo wzbogaca wszystkie dziedziny gospodarcze – mówi Andrzej Jaworski.

W Porcie Centralnym miałaby się znaleźć terminale:  pasażerski i dla statków wycieczkowych, chemiczny – jakiego w Gdańsku nie ma – oraz zaplecze stoczniowe.

Według planów faza dokumentacyjna Portu Centralnego ma się rozpocząć w 2019 roku, natomiast realizacja projektu – po roku 2020. Koszt inwestycji to od 6 do 9 mld zł.

RIRM/PAP

drukuj