Grecy zadowoleni ze słów niemieckiego prezydenta nt. odszkodowań

Szefowa greckiego parlamentu z zadowoleniem przyjęła słowa prezydenta Niemiec, który zasugerował możliwość wypłacenia odszkodowań za zbrodnie popełnione w Grecji przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Zoi Konstantopulu Oceniła, że wypowiedź Joachima Gaucka jest bezpośrednio związana z presją, jaką rząd w Atenach wywiera na władze w Berlinie w sprawie odszkodowań.

Dr Leszek Pietrzak, historyk odbiera wystąpienie prezydenta Niemiec w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w tym kraju.

– W 2017 roku będą nowe wybory prezydenckie w Niemczech, ale już zaczęła się kampania wyborcza. Oczywiście Gauck jest jednym z kandydatów do tego, aby ponownie zasiąść na fotelu prezydenta, ale konkuruje z nim szef niemieckiego MSZ Frank Walter Steinmeier. Karykatury tego drugiego pojawiały się podczas greckich demonstracji, nie ma on dobrego wizerunku w Grecji. Natomiast Gauck dał taką wypowiedź, która w Grecji może zostać odebrana dobrze. To oczywiście jest pewien aspekt związany z wizerunkiem niemieckiej głowy państwa na arenie międzynarodowej – powiedział dr Leszek Pietrzak.

Zdaniem rządu w Berlinie kwestia odszkodowań wojennych dla Grecji jest politycznie i prawnie ostatecznie zamknięta. Grecja domaga się od Niemiec odszkodowań w wysokości 278,7 mld euro.

RIRM

drukuj