Kilka tysięcy osób demonstrowało w Niemczech przeciwko Trumpowi

Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę w Berlinie i kilku innych miastach Niemiec przeciwko nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi. Protestowały głównie feministki, ws. jego wypowiedzi, które uznały za wrogie wobec kobiet i mniejszości narodowych.

Przed ambasadą USA w Berlinie zebrało się kilkaset osób, które skandowały po angielsku: „No justice, no peace” (Nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju) i „I’m a feminist” (Jestem feministką), a także „Trump nie jest berlińczykiem”, co było nawiązaniem do słów Johna F. Kennedy’ego, który podczas wizyty w Berlinie Zachodnim w 1963 roku, chcąc podkreślić solidarność z zagrożonym przez ZSRR miastem, powiedział „Jestem berlińczykiem”.

Największa demonstracja odbyła się we Frankfurcie nad Menem. Przez centrum miasta przeszło, domagając się praw dla kobiet i mniejszości, około 2 tys. osób. W Monachium przed konsulatem USA zgromadziło się około 600 osób. Uczestnicy przeszli następnie do śródmieścia. Na ulice Heidelbergu wyszło 800 przeciwników Trumpa – podała agencja dpa.

Celem demonstracji było okazanie solidarności z kobietami demonstrującymi w Waszyngtonie.

Zwycięstwo Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich i jego przemówienie podczas zaprzysiężenia na Kapitolu zostało przyjęte przez obywateli Niemiec i niemieckie media w większości bardzo krytycznie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl