Niemcy spodziewają się wzrostu liczby uchodźców

Niemieckie władze spodziewają się wzrostu liczby nielegalnych migrantów w drugiej połowie tego roku. Jednym z powodów jest napięta sytuacja we Włoszech. W pierwszych 6 miesiącach przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy policja zatrzymała 25 tys. osób.

W pierwszym półroczu br. liczba wykrytych nielegalnych przekroczeń granicy była znacznie mniejsza niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. Odnotowano wówczas 129 315 takich przypadków – podał w niedzielę tygodnik „Welt am Sonntag” (WamS), powołując się na dane Strategicznego Ośrodka Analiz Nielegalnej Migracji (GASIM).

Najwięcej prób przejścia przez zieloną granicę ma miejsce na granicy z Austrią – ponad 8 tys. Ze Szwajcarii nielegalnie próbowało wjechać do Niemiec ponad 3 tys. uchodźców. Bawarska policja ostrzega przed rosnącą liczbą migrantów usiłujących przedostać się do Niemiec w pociągach towarowych.

„Kilka czynników skłania do przypuszczeń, że nielegalna migracja do Niemiec wzrośnie w drugiej połowie roku” – przewidują analitycy Ośrodka.

Jednym z powodów jest sytuacja we Włoszech. Od początku roku do włoskich portów dotarło ponad 95 tys. migrantów. Władze kraju nie radzą sobie z napływem uchodźców – ocenia GASIM. Eksperci wskazują ponadto na zaostrzenie przepisów o azylu w krajach skandynawskich.

Ogółem od stycznia do lipca z zamiarem ubiegania się o azyl przyjechało do Niemiec 90 tys. obcokrajowców. Zdaniem „WamS” oznacza to, że policja zatrzymuje zaledwie niewielki odsetek migrantów przedostających się przez zieloną granicę do Niemiec. Większość z nich nie posiada żadnych dokumentów.

GASIM jest platformą wymiany informacji urzędów zajmujących się migracją – policji federalnej, Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców, wywiadu i MSZ.

PAP/RIRM

drukuj