NIE dla określania dzieci niepełnosprawnych „niezdolnymi do życia”

Trwa międzynarodowa akcja mająca na celu zaprzestanie określania niepełnosprawnych dzieci, jako „niezdolnych do życia”. Inicjatywę podjęli lekarze i rodzice podczas 28. sesji Komisji Praw Człowieka i Osób Niepełnosprawnych ONZ w Genewie.

Rodzice ciężko chorych dzieci podkreślają, że niektórzy medycy nie udzielają im żadnych informacji o stanie dziecka. Ograniczają się do stwierdzenia „niezdolny do życia”.

Dlatego też w Genewie powstała deklaracja w sprawie opieki okołoporodowej, która mówi o odrzuceniu takiego krzywdzącego języka.

Profesor Bogdan Chazan, ginekolog, który uczestniczył w spotkaniu, podkreśla, że takie podejście pozbawia te dzieci człowieczeństwa.

– Tym rodzinom przekazaliśmy sygnał, że chociaż ich dzieci mogą nie żyć przez długi czas po urodzeniu, ale zarówno te dzieci, jak i całe rodziny spodziewają się, wymagają i powinni otrzymać wsparcie i holistyczną, paliatywną opiekę. Taka opieka, takie podejście nie mogą być uzyskane, kiedy używa się budzącego nieporozumienie i agresywnego języka – podkreślił prof. Bogdan Chazan.

Pod deklaracją swój podpis złożyło już ok. 200 lekarzy z całego świata. Petycję można podpisać na stronie www.everylifecounts.ie

RIRM

drukuj