fot. wikipedia.org/RIRM

Negocjacje PZU i UniCredit ws. banku Pekao SA

Najprawdopodobniej w listopadzie zakończą się rozmowy PZU z UniCredit ws. zakupu akcji Pekao SA O sprawie poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Obecne konsorcjum, w skład którego wchodzi PZU, wraz z Polskim Funduszem Rozwoju prowadzi w tej kwestii negocjacje.

Tymczasem według nowojorskiego dziennika „The Wall Street Journal” strony polska i włoska już uzgodniły kluczowe warunki umowy.

W amerykańskim piśmie czytamy, że  niemal 30 proc. pakiet akcji Pekao SA kosztowałby 11 mld zł. Polska prasa donosi jednak, że  PZU pozyska 33 proc. akcji.  To oznacza, że cena za akcję wyniosła by ok. 127 zł.

Ekonomista poseł Janusz Szewczak mówi, że repolonizacja jest ważna i potrzebna, jednak trzeba rozważnie ją przeprowadzić.

– Przez blisko 16 lat Włosi zarobili ok. 20-tu mld zł na czysto na tym banku, a my za odkupienie mamy zapłacić teraz 13 mld do 14 mld zł (takie żądania pojawiały się ze strony włoskiej). 40 mld zł uzyskaliby Włosi z banku, który kupili od nas za 4 mld zł – chyba nie trzeba nic tłumaczyć. Właściciel włoski PKO S.A. jest na tzw. „musiku”. Sytuacje finansowe są dramatyczne i muszą szybko zdobyć kilkanaście mln euro. W związku z tym nie ma co się tak bardzo śpieszyć przy kupowaniu banku – podkreśla Janusz Szewczak.

UniCredit jest właścicielem  40,1 proc. akcji Pekao SA. Jeśli transakcja z PZU zakończyłaby się sukcesem, Włochom pozostałaby kilkuprocentowa własność.

RIRM

drukuj