„ND” o walce z francuskimi obrońcami życia

We Francji publicznej krytyce została poddana Fundacja im. prof. Jerome Lejeune’a. W dzienniku „La Monde” opublikowano petycję 146 lekarzy, dotyczącą odebrania Fundacji statusu organizacji pożytku publicznego – informuje „Nasz Dziennik”.

Profesor Jerome Lejeune był wybitnym lekarzem, genetykiem oraz absolwentem Uniwersytetu Paryskiego. Doktor medycyny w 1959 roku odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia 21. chromosomu ściśle odpowiedzialnego za zespół Downa. Działał na rzecz szeroko pojętej ochrony życia, za co został mianowany przez Jana Pawła II przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia.

Po śmierci prof. Lejeune’a, Fundacja kontynuuje jego dzieło. „Kontynuujemy prace profesora Lejeune’a, który bronił pacjentów i nie mógł pogodzić się z ustawą eliminującą ich przed urodzeniem” – podkreślała cytowana przez „Nasz Dziennik” prezes Fundacji, Jean – Marie Le Mene.

25 marca, w Dniu Świętości Życia, Fundacja zaprosiła ks. kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ks. Kardynał wygłosił wykład pod tytułem „Wybierajcie życie, abyście żyli”. Nie przebierając w słowach, przestrzegał przed transhumanizmem i naukami technologicznymi podkreślając, że „ziści się prometejskie marzenie nazizmu dotyczące rasy panów”.

Na odważne słowa prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu bardzo szybko odpowiedziały środowiska lewicowo-liberalne. Tydzień po konferencji w dzienniku „Le Monde” zamieszczono petycję podpisaną przez 146 lekarzy i naukowców, w której domagano się odebrania Fundacji statusu organizacji pożytku publicznego.

Sygnatariusze zarzucają Fundacji prof. Jerome Lejeune’a działanie na szkodę przeprowadzanych badań nad embrionami i komórkami macierzystymi. Jak podaje „ND”, obecnie we Francji działa 38 ośrodków zajmujących się takimi badaniami.

Kolejnym oskarżeniem ze strony oburzonych lekarzy jest rzekome wynaturzenie i degradacja etycznej debaty nad rozwojem nauk o życiu i zdrowiu. Ponadto nie podoba im się działalność Fundacji na rzecz ruchu pro-life oraz jej uczestnictwo w Marszach dla Życia.

Artykuł Agnieszki Kuryś „Walka z obrońcami życia” można przeczytać w czwartkowym „Naszym Dzienniku”.

RIRM/Nasz Dziennik

drukuj