fot. PAP/EPA

Prokuratura: katastrofę samolotu rozmyślnie spowodował drugi pilot

Do wtorkowej katastrofy samolotu linii Germanwings, który we wtorek rozbił się we francuskich Alpach, najprawdopodobniej rozmyślnie doprowadził drugi pilot – wynika z ustaleń śledztwa, przekazanych w czwartek przez prokuraturę w Marsylii.

„Intencją drugiego pilota było zniszczenie samolotu” – powiedział prokurator Brice Robin.

Drugi pilot tuż przed katastrofą przebywał sam w kokpicie. Kapitan przekazał mu kontrolę nad maszyną, wychodząc do toalety. Nie zdołał potem wrócić do kokpitu, ponieważ drugi pilot uniemożliwił mu otwarcie drzwi. Według Robina drzwi do kokpitu można było zablokować tylko ręcznie.

Drugi pilot świadomie zaczął obniżać wysokość lotu i odmówił otwarcia drzwi do kabiny. Według prokuratora był przytomny do chwili uderzenia samolotu o ziemię i sam rozpoczął manewr obniżania wysokości. Nie reagował na wezwania kontroli obszaru powietrznego. Nie nadał sygnału „mayday”. Nie powiedział ani słowa, od kiedy kapitan wyszedł z kokpitu. Nic nie wiadomo na razie o motywach, jakimi się kierował.

To oczywiste, że drugi pilot wykorzystał nieobecność kapitana. Czy mógł wiedzieć, że wyjdzie on (z kokpitu)? Za wcześnie jeszcze, żeby to stwierdzić – powiedział Brice.

Z nagrania zarejestrowanego przez czarną skrzynkę Airbusa A320 wynika, że pasażerowie dopiero w ostatniej chwili zorientowali się, że dojdzie do katastrofy, bo ich krzyki rozległy się tuż przed rozbiciem się maszyny.

„Ich śmierć była natychmiastowa” – powiedział prokurator Robin. Zaakcentował, że nie znaleziono podstaw, by katastrofę uznać za akt terroryzmu i odmówił odpowiedzi na pytanie o wyznanie drugiego pilota. „Nie sądzę, byśmy powinni się tym zajmować” – powiedział.

Drugiego pilota zidentyfikowano jako 28-letniego obywatela Niemiec Andreasa Lubitza. Prokurator Robin uznał za stosowne podkreślić, że nie znajdował się on na liście poszukiwanych terrorystów. Pracę w Germanwings rozpoczął we wrześniu 2013 roku. Miał wylatane 630 godzin. Associated Press pisze, powołując się na znajomych Lubitza w niemieckim mieście Montbaur, że nie wykazywał on żadnych oznak depresji, gdy spotkał się z nimi jesienią zeszłego roku przy okazji odnawiania licencji pilota szybowcowego.

Licencję tę Lubitz uzyskał jako nastolatek. Później przeszedł kurs pilotażu samolotów pasażerskich w liniach Lufthansa i zaczął pracować jako drugi pilot w Germanwings.

Rodziny ofiar poinformowano o ustaleniach śledztwa na krótko przed podaniem ich do publicznej wiadomości.

Airbus A320 rozbił się we wtorek we francuskich Alpach, lecąc z Barcelony do Duesseldorfu. W katastrofie zginęło 72 Niemców, 50 Hiszpanów, a także obywatele USA, Maroka, W. Brytanii, Argentyny, Australii, Belgii, Kolumbii, Danii, Izraela, Japonii, Meksyku, Iranu i Holandii.

PAP/RIRM

drukuj