fot. flickr.com

Nowy Jork: rosną ceny ropy po akcji zbrojnej w Jemenie

Na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie rosną ceny ropy naftowej po akcji zbrojnej Saudyjczyków w Jemenie – podają maklerzy. W sumie w ciągu ostatnich 5 dni ropa naftowa w USA zdrożała o 16 proc.

Cena ropy WTI w dostawach na maj, ok. południa wynosiła 51,16 USD. Cenę ropy Brent na giełdzie paliw w Londynie rano wyceniono do 59,71 USD za baryłkę. Około południa cena wynosiła już 58,75 USD.

W najbliższych dniach będziemy mieć do czynienia z dużym wahaniem się cen ropy – mówi dr Janusz Kowalski, ekspert ds. energetyki.

– Każdy konflikt w rejonie działań producentów ropy naftowej oczywiście grozi fluktuacjami na rynkach ropy naftowej. Ten nagły wzrost o ponad 20 proc. cen ropy naftowej ze względu na przeprowadzenie operacji w Arabii Saudyjskiej pokazuje, że grożą nam w tej chwili wzwyżki. Tylko pytanie: jak długo one będą trwały? Myślę, że przez kilka-kilkanaście dni będą wahały się ceny na rynkach światowych, natomiast trend wzrostowy na tym etapie jeszcze nie powróci, aczkolwiek trzeba uważnie śledzić sytuację na rynku – komentuje ekspert.

RIRM

drukuj