fot. twitter.com

NATO ma zająć się dziś sprawą cyberataków w Polsce

Najwyższe ograny NATO prawdopodobnie dziś zajmą się sprawą cyberataków w Polsce – przekazało źródło wysokiego szczebla w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

Według mediów chodzi o Radę Północnoatlantycką. W ostatnim czasie wiele państw podnosi, że dochodzi do ataków hakerskich na instytucje i polityków. W ubiegłym tygodniu także polski rząd powiadomił sojuszników z NATO o rosyjskim cyberataku na Rzeczpospolitą Polską. Informacja trafiła też do ambasadorów USA, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Analizy naszych służb i krajów sojuszniczych jednoznacznie wskazują, że ataki  pochodzą z terenu Federacji Rosyjskiej – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

– Trwa wyjaśnianie ataku, zabezpieczenie dowodów, a jednocześnie stawianie tamy kolejnym zagrożeniom, które mogłyby przyjść z tego kierunku. Funkcjonariusze policji będą kontaktowali się ze wszystkimi, których skrzynki mailowe zostały zaatakowane z terenów Federacji Rosyjskiej. Polski rząd zlecił służbom dokładne zbadanie sprawy, ale również zabezpieczenie na przyszłość. Dzisiaj ważne jest, aby zabezpieczyć polskie państwo przed takimi atakami, ale także, by ataki z Federacji Rosyjskiej nie odniosły skutku polegającego na tym, że polskie społeczeństwo będzie skłócone. Zostanie zasiany ferment i internetowi agresorzy osiągną swój cel – tłumaczył Maciej Małecki.

Temat cyberataków pojawi się podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Wstępna dyskusja zostanie przeprowadzona także w piątek, podczas spotkania ambasadorów Unii Europejskiej w Brukseli.

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała po tym, jak Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, poinformował o włamaniu na jego i żony skrzynki mailowe oraz media społecznościowe. [czytaj więcej]

W ubiegłym tygodniu odbyły się niejawne obrady Sejmu. Rząd przedstawił informacje w sprawie cyberataków na Polskę. [więcej]

RIRM

drukuj