fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

„Nasz Dziennik”: Odnaleziono nowe akta Józefa Franczaka ps. „Laluś”

Odnaleziono nowe akta dotyczące ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Laluś”. O sprawie informuje Nasz Dziennik.

Józef Franczak ps. „Laluś” to ostatni Żołnierz Wyklęty. Bezpieka dopadła go dopiero w latach 60. Teraz odnalazły się nowe akta dotyczące jego osoby. To podręczne akta prokuratorskie ze śledztwa z lat 60. Trafiły one do Archiwum Państwowego w Lublinie. Według pierwotnych informacji z ewidencji akt Prokuratury Wojewódzkiej w Lublinie oraz według ustaleń śledztw IPN, miały one zostać zniszczone, jednak po ponad 30 latach odnalazły się w archiwum Prokuratury Rejonowej w Puławach. Dla historyków to unikalne odkrycie. Dokumenty ukazują bowiem w pełni tragiczny los ostatniego Żołnierza Niezłomnego Rzeczypospolitej, będący udziałem całego pokolenia Niezłomnych Patriotów i Żołnierzy, którzy oddali życie, a także pamięć o sobie za wolność Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl