fot. flickr.com

„Nasz Dziennik”: Śmigłowce dla policji

Dwa wielozadaniowe helikoptery chce kupić Komenda Główna Policji. Według nieoficjalnych informacji, negocjacje są prowadzone w trybie z wolnej ręki z amerykańską firmą Sikorsky należącą do koncernu Lockheed Martin – pisze Krzysztof Losz w piątkowym „Naszym Dzienniku”.

„Tryb ten oznacza, że policja nie musiała rozpisywać przetargu” – czytamy.

Jak przypomina gazeta, udzielenie zamówienia z wolnej ręki jest możliwe w sytuacji, gdy dany produkt lub usługę może dostarczyć – z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze – tylko jeden wykonawca. W przypadku helikopterów dla policji maszyny muszą się „charakteryzować odpowiednimi parametrami (prędkość, zasięg, udźwig, ilość miejsc itd.) wymaganymi przez tę formację” – wylicza „Nasz Dziennik”.

„Rzecznik prasowy KGP mł. insp. Mariusz Ciarka potwierdza tylko, że prowadzone są takie negocjacje, które jeszcze nie zostały zakończone, ale policja nie ujawnia szczegółów, z kim rozmawia” – czytamy.

Gazeta zwraca uwagę, że o tym, iż chodzi o Lockheed Martin świadczy zamieszczenie przez koncern na jego stronie internetowej informacji o rekrutacji w związku z zamiarem zatrudnienia osoby odpowiedzialnej za szkolenie w zakresie napraw i konserwacji śmigłowców Black Hawk dla polskiej policji.

PAP/RIRM

drukuj