fot. Nasz Dziennik

„Nasz Dziennik”: IPN jedzie na Wołyń

Instytut Pamięci Narodowej ustala z ambasadorem Andrijem Deszczycą plan ekshumacji na terenie Ukrainy – podaje piątkowy „Nasz Dziennik”.

Mamy obecnie taki moment, że po oficjalnym potwierdzeniu przez Ukrainę zniesienia zakazu rozmawiamy, w jaki sposób przystąpić do wypełnienia określonych formalności, jakie muszą być spełnione, żebyśmy mogli rozpocząć prace na terenie Ukrainy” – powiedział „Naszemu Dziennikowi” zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Instytut przekazał stronie ukraińskiej listę kilkunastu miejsc, w których chciałby prowadzić poszukiwania. W tej chwili istotnym krokiem jest wyłonienie firmy ukraińskiej, która będzie na zlecenie IPN i z jego udziałem prowadzić takie prace.

Wybór firmy należy do nas. To oczywiście będzie firma ukraińska. Takie są przepisy obowiązujące na Ukrainie. My taką firmę wyłonimy i zawrzemy porozumienie. A potem ona bierze na siebie kwestie uzyskania właściwych zgód i zezwoleń, cały czas we współpracy z nami” – powiedział prof. Szwagrzyk.

Zaznaczył, że działania poszukiwawcze, archeologiczne będą prowadzili specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, razem z przedstawicielami firmy archeologicznej ukraińskiej.

Podkreślam to, bo pojawiały się informacje, że to strona ukraińska będzie sama poszukiwała miejsc, które są w naszym zainteresowaniu. To nie jest prawda. Będziemy na miejscu uczestniczyć w tych działaniach” – mówi zastępca prezesa IPN.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl