W Szwecji aresztowano podejrzanych o przygotowywanie zamachu

Sąd w mieście Solna pod Sztokholmem zdecydował w czwartek o aresztowaniu 3 mężczyzn w wieku od 29 do 45 lat – dwóch Uzbeków i jednego Kirgiza – podejrzanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Mężczyźni zostali zatrzymani w poniedziałek przez policję.

Do aresztowań doszło w Akalla na północno-zachodnich przedmieściach Sztokholmu oraz w Stroemsund na północy Szwecji.

Według szwedzkiej agencji TT co najmniej jedna z zatrzymanych osób miała kontakt z pochodzącym także z Uzbekistanu Rachmatem Akiłowem – sprawcą zamachu w Sztokholmie w dniu 7 kwietnia 2017 roku.

Jeden z trójki podejrzanych, 45-letni Uzbek, figuruje w szwedzkiej ewidencji ludności od 2008 roku. Jest zameldowany w regionie sztokholmskim, ale – jak wykazał prokurator – jego działalność wskazuje na powiązania z lokalem w Stroemsund na północy Szwecji, w którym policja zabezpieczyła puszki z chemikaliami. Po przyjeździe do Szwecji zmienił imię i nazwisko. Ma na koncie kilka wykroczeń drogowych oraz przestępstwa związane z nieprawidłowościami finansowymi przy prowadzeniu księgowości.

Jego rodak, 29-letni Uzbek, jesienią 2013 roku starał się w Szwecji o przyznanie pobytu stałego. Zezwolenie na pobyt czasowy otrzymał trzy lata później. W listopadzie 2016 roku został wpisany tymczasowo do rejestru ludności. W grudniu 2016 roku 29-latej ponownie wystąpił o pozwolenie na pobyt stały w Szwecji. Mężczyzna ten został skazany na karę w zawieszeniu oraz grzywnę za oszustwo polegające na próbie nabycia telefonu komórkowego na podstawie fałszywego dowodu tożsamości.

Trzeci z podejrzanych mężczyzn, 38-letni obywatel Kirgistanu, przebywał w Szwecji tymczasowo i nie starał się o pobyt stały.

Według szwedzkich służb specjalnych SAPO, przeprowadzona w poniedziałek rano wspólna operacja służb i policji miała charakter „akcji antyterrorystycznej”.

„Przygotowania do domniemanego przestępstwa terrorystycznego trwały od jakiegoś czasu. Obecnie nie ma żadnych oznak, by do ataku mogło dojść w najbliższych dniach” – poinformowały w komunikacie szwedzkie służby specjalne.

Nie ujawniono celu ani miejsca planowanego ataku.

Według rzeczniczki SAPO Niny Odermalm Schei w sprawie chodzi o „terroryzm z międzynarodowymi powiązaniami”.

SAPO nie wykluczyło kolejnych zatrzymań.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Szwecji pozostaje niezmieniony i wynosi trzy w pięciostopniowej skali, co oznacza zwiększone zagrożenie.

Pochodzący z Uzbekistanu Rachmat Akiłow 7 kwietnia ubiegłego roku wjechał skradzioną ciężarówką w przechodniów w centrum Sztokholmu, zabijając pięć osób i raniąc 14.

Według prokuratora zamachowiec chciał „przestraszyć mieszkańców Szwecji i zmusić Szwecję do wycofania się z wojskowych działań szkoleniowych realizowanych przez globalną koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu”.

Sprawca zamachu był robotnikiem budowlanym. Starał się o prawo stałego pobytu w Szwecji, ale w czerwcu 2016 roku jego wniosek został odrzucony; w grudniu tego samego roku miał on dobrowolnie opuścić kraj. W lutym 2017 roku sprawa została przekazana policji. Był wówczas poszukiwany, ale nie udało się go odnaleźć.

Rachmat Akiłow oczekuje w areszcie na wyrok, który ma zapaść latem. Grozi mu dożywocie. Jest on jedynym oskarżonym, choć śledztwo wykazało, że poprzez media społecznościowe utrzymywał kontakt z innymi osobami o radykalnych poglądach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl