fot. Nasz Dziennik

„Nasz Dziennik”: IPN szuka bohaterów

Badacze IPN w lipcu ponownie rozpoczną prace na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie oraz na Opolszczyźnie – informuje we wtorek „Nasz Dziennik”.

Jak pisze gazeta, niedawno na terenie dawnego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, odkryto zamurowany karcer.

„Znając historię tego miejsca, myślę, że to nie ostatnie tego typu odkrycie” – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Krzysztof Szwagrzyk, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Z kolei prace na Opolszczyźnie w okolicach miejscowości Barut dotyczą poszukiwań szczątków żołnierzy NSZ oddziału kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. Była to największa jednostka walcząca z władzą komunistyczną w Beskidach. W celu jej rozbicia UB poprzez agentów zorganizował specjalną akcję. Pod pozorem przerzucenia na Zachód żołnierze trafili podczas trzech transportów na Opolszczyznę, gdzie zostali zamordowani przez bezpiekę w jednej z najkrwawszych egzekucji.

PAP/RIRM

drukuj