fot. pixabay.com

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował program dot. rozwoju elektromobilności w Polsce

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił program dotyczący wsparcia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i stacji tankowania wodoru. Wiceprezes Funduszu, Artur Lorkowski, podkreślił, że program ma być kluczowym elementem rozwoju elektromobilności w Polsce.

870 mln zł zostanie przeznaczone na wsparcie dla operatorów stacji ładowania. W ramach środków powstanie ok. 17,5 tysiąca punktów.

1 mld zł trafi z kolei do operatorów systemu dystrybucyjnego. Dzięki tym pieniądzom zbudowanych zostanie 4 tys. km linii dystrybucyjnych i 800 transformatorów.

Dofinansowanie obejmie też sektor wodoru.

– Uruchamiamy dzisiaj wsparcie dla stacji tankowania wodoru. To wyjście do sektora wodorowego. W tym zakresie przeznaczamy 100 mln zł na budowę do 20 stacji tankowania niskoemisyjnym wodorem w Polsce. Mamy nadzieje, że te trzy działania spowodują kolejne kroki w celu dekarbonizacji transportu, poprawy emisyjności w zakresie dostarczania elektryczności oraz pozwolą rozwijać w Polsce sektor wodorowy – powiedział Artur Lorkowski.

Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, zwrócił uwagę, jak wiele jest jeszcze do zrobienia ws. rozwoju elektromobilności.

– To jest początek drogi. Potrzeby polskiego rynku są ogromne. W tej chwili mamy około 3300 ogólnodostępnych punktów ładowania. Szacujemy, że w perspektywie 2025 roku nasze potrzeby przekroczą 40 tysięcy ogólnodostępnych punktów ładowania. Zatem skala wyzwań jest duża i musimy uruchomić wiele podobnych programów, by sukces został finalnie osiągnięty – wskazał Maciej Mazur.

Wnioski o dofinasowanie w ramach ogłoszonych trzech naborów będzie można składać od 7 stycznia przyszłego roku.

RIRM

drukuj