Inwestycje w polską gospodarkę wodną

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska informuje o swoich projektach ukierunkowanych na oczyszczanie wód oraz zmniejszanie ryzyka powodziowego. Obok NFOŚ-u liczne działania podejmuje resort środowiska. Tutaj celem jest ustanowienie krajowego regulatora cen wody.

Nowe prawo wodne oraz plany i inwestycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – m.in. takie tematy podejmowano w trakcie konferencji zatytułowanej: „Woda – skarb i zagrożenie”.

– Braliśmy udział w finansowaniu budowy i modernizacji ponad 1500 oczyszczalni ścieków, braliśmy udział w finansowaniu ponad 140 tys. km kanalizacji – informuje prezes NFOŚiGW dr. inż. Kazimierz Kujda.

Wszystko po to, by czynić wodę czystszą i zdatną do picia. Szereg inwestycji podejmowanych przez Fundusz wyliczał jego wiceprezes dr hab. Roman Wójcik.

– Między innymi oczyszczalnia ścieków Czajka, stacje uzdatniania wody w Bożęcinie czy Zbiornik Zegrzyński – podkreśla dr hab. Roman Wójcik, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Działalność funduszu nie zatrzymuje się jednak tylko na oczyszczaniu wód. NFOŚ prowadzi szereg inwestycji o charakterze przeciwpowodziowym – tłumaczy jego prezes dr inż. Kazimierz Kujda.

– Tutaj wymienię takie projekty, jak Świnna Poręba, gdzie udział w finansowaniu Narodowego Funduszu sięgała miliarda złotych, tak jak zbiornik przeciwpowodziowy, w zasadzie polder Racibórz, Nysa Kłodzka, i wiele innych – dodaje Kazimierz Kujda.

Obecnie realizowanych jest kilkadziesiąt projektów. Szereg z nich ma także zmniejszyć zagrożenie suszą. Ręka w rękę z Narodowym Funduszem działa także Ministerstwo Środowiska. Tutaj celem jest nowe prawo wodne i ustanowienie regulatora cen wody – podkreśla wiceszef resortu Mariusz Gajda.

– Ten regulator być może spowoduje w części przypadków, że ta cena za wodę ulegnie zmniejszeniu, bo będzie kontrola, a przynajmniej nie ulegnie zwiększeniu, bo samorządy będą się bały, że ta taryfa nie zostanie zatwierdzona – mówi wiceszef resortu Mariusz Gajda.

Regulator ma być odpowiedzią na działania niektórych samorządów, które – w ocenie ministerstwa – często szukają pretekstów, by w sposób nieuzasadniony podnosić ceny wody. W trakcie najbliższych dwóch lat resort środowiska nie przewiduje żadnych podwyżek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl