W Kielcach odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. bp. Kazimierza Ryczana

Pożegnaliśmy świętej pamięci ks. bp. Kazimierza Ryczana. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się dziś w Kielcach.

Ks. bp Kazimierz Ryczan był wieloletnim ordynariuszem diecezji kieleckiej, duszpasterzem ludzi pracy i wybitnym naukowcem. Był także bezkompromisowym obrońcą Kościoła i Ojczyzny oraz przyjacielem Radia Maryja. Zawsze stawał w obronie życia i rodziny.

– Takiego pasterza – wiernego i roztropnego, mądrego i odważnego dzisiaj żegnamy – podkreślał ordynariusz diecezji kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski.

Dziś w Kielcach odbyły się główne uroczystości pogrzebowe. Mszy świętej pogrzebowej w kieleckiej bazylice katedralnej przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił ks. abp Józef Michalik.

– Lubił pomagać w trudnych sytuacjach, dlatego zdecydowanie też bronił Radia Maryja i TV Trwam, doceniając potrzebę wolnego głosu o pełnej niezależności i ortodoksji katolickiej – podkreślał ks. abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej.

Głos społecznika i pasterza ks. bp. Kazimierza Ryczana był potrzeby i cenny w wielu sytuacjach – podkreślał arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Szczególnie ważny był w próbach wygaszania Polski, kiedy słyszeliśmy, że „Polskość to nienormalność”, kiedy nawoływano do zerwania z przywiązania do tradycji i chrześcijańskiej kultury narodu, kiedy antyklerykalna propaganda próbowała usunąć Boga i Boże prawa z życia w Europie i naszej Ojczyźnie.

– Niejednokrotnie cała Polska wsłuchiwała się w słowo księdza bp. Kazimierza i była mu wdzięczna za ducha odwagi – wskazał ks. abp Józef Michalik.

Za ofiarną posługę wobec Boga, Kościoła, Ojczyzny i bliźnich w specjalnym liście dziękował Prezydent Andrzej Duda.

– W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej składam hołd dla zasług śp. ks. bp. Kazimierza Ryczana – napisał prezydent.

Polski Kościół i polskie życie społeczne tracą dziś wybitnego pasterza – napisała w specjalnym liście premier Beata Szydło.

– Żegnamy dziś JE ks. bp. Kazimierza Ryczana, zatroskanego pasterza diecezji kieleckiej, autorytet naukowy i moralny, orędownika troski o chrześcijańskie fundamenty polskiego dziedzictwa – pisała premier Beata Szydło.

Świętej pamięci ks. bp Kazimierz Ryczan zmarł 13 września, w dzień Matki Bożej Fatimskiej. Odszedł do Pana w 79. roku życia, 55. roku kapłaństwa i 25. roku biskupstwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl