Ks. bp Kazimierz Ryczan przechodzi na emeryturę

Ordynariusz diecezji kieleckiej ks. bp Kazimierz Ryczan złożył do nuncjatury apostolskiej rezygnację z zajmowanej funkcji w związku z tym, iż wkrótce – zgodnie z prawem kanonicznym – osiągnie wiek emerytalny. W poniedziałek, 10 lutego Ksiądz Biskup będzie obchodził 75. urodziny.

Informację potwierdził notariusz kieleckiej kurii diecezjalnej, ks. Dariusz Gącik. Jak dodał ks. bp Kazimierz Ryczan przebywa obecnie wraz z innymi polskimi biskupami w Watykanie, składającymi wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów Apostołów. Rezygnacja została przekazana przed wyjazdem do Rzymu. Do wniosku musi ustosunkować się jeszcze Papież.

W poniedziałek, 10 lutego o godz. 18.00 w kieleckiej Bazylice Katedralnej zostanie odprawiona Msza św. z okazji jubileuszu Księdza Biskupa.

* * *

Ks. bp Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 r. w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. W 1993 r. papież Jan Paweł II mianował go na ordynariusza diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, abpa. Edwarda Nowaka i bpa. Mieczysława Jaworskiego. We wrześniu 1993 roku odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Ks. bp Ryczan jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pełni tam także funkcję członka Rady Naukowej oraz jest delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Jego dewiza biskupia to „W więzach wspólnoty” (łac. In vinculo communionis).

Ksiądz Biskup erygował w diecezji kieleckiej około 20 nowych parafii – jedną z nich powierzył w Kielcach oo. kapucynom, którzy w swoim klasztorze umożliwiają wiernym spowiedź o dowolnej porze dnia. Powołał też Świętokrzyski Instytut Teologiczny, Muzeum Diecezjalne, dwa zespoły szkół katolickich. Dzięki biskupowi powstał także nowy dom dla 50 księży emerytów.

Biskup kielecki jest honorowym obywatelem gminy Żurawica, z której pochodzi. Został uhonorowany także medalem „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. W 2009 roku Ksiądz Biskup został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

W czerwcu 2013 r., w związku z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej ks. bp Ryczan otrzymał tytuł honorowego obywatela Kielc. Dziękując za wyróżnienie duchowny powiedział, że kiedy został ustanowiony przez Jana Pawła II biskupem diecezji kieleckiej, zapragnął „zjednoczyć wszystkich, wierzących i niewierzących pod sztandarem krzyża, by w jedności braci Polaków, budować piękny, ojczyźniany dom”.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl