Radomska Caritas pomaga chorym

Radomska Caritas kupiła łóżka elektryczne i koncentratory tlenu dla chorych. To efekt akcji 1 procent, dzięki której organizacja pozyskała w ubiegłym roku od podatników 368 tysięcy złotych.

Ks. Robert Kowalski, wicedyrektor diecezjalnej Caritas podczas konferencji mówił, że dzięki akcji kontynuowana jest pomoc najbardziej potrzebującym.

 – Kupiliśmy 30 łóżek elektrycznych dla chorych i 4 koncentratory tlenu. Sprzęt trafi do wypożyczalni i będzie służył potrzebującym – mówi ksiądz Robert Kowalski.

Dzięki specjalnemu pilotowi można sterować ułożenie chorego. Łóżko jest lekkie, a po złożeniu mieści się w samochodzie osobowym. Koszt jednego to 3 tysiące złotych. Gdyby jednak ktoś chciał kupić je indywidualnie kwota byłaby znacznie większa. Celem Caritas jest pozyskanie 300 łóżek.

Wypożyczalnia Świętego Brata Alberta znajduje się przy ulicy Kościelnej 5 w Radomiu. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12– 15.30. Dysponuje: łóżkami rehabilitacyjnymi, koncentratorami tlenu, ssakami, materacami, balkonikami, wózkami inwalidzkimi, gorsetami, kulami łokciowymi. Wypożyczanie sprzętu odbywa się na podstawie okazania dokumentu lekarskiego, dowodu osobistego, podpisania zobowiązania o dbałość o powierzony sprzęt oraz wpłaconej kaucji. Jej wysokość jest uzależniona od rodzaju sprzętu i wartości. Kaucja podlega zwrotowi przy zdaniu urządzenia. W szczególnych przypadkach możliwe jest zwolnienie z kaucji.

Caritas planuje otworzyć podobne wypożyczalnie w innych miejscowościach w diecezji radomskiej.

W ramach akcji 1 procent radomska Caritas pozyskała 368 tysięcy złotych. Środki te zostaną przeznaczone na dofinansowanie kosztów leczenia i zakup sprzętu rehabilitacyjnego, leczenie i dożywianie, a także edukację i wypoczynek dzieci oraz pomoc rodzinom wielodzietnym w trudnej sytuacji losowej. 

 

RIRM/caritas.pl

drukuj