Wsparcie dla geotermii

W najbliższym czasie w Polsce może powstać sześć nowych odwiertów geotermalnych służących do ogrzewania domów lub produkcji energii. Rozwój geotermii w naszym kraju bardzo mocno wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rząd PO – PSL zepchnął geotermie właściwie na margines. Teraz – jak podkreśla dr Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – to się zmienia.

– W Polsce są ogromne zasoby wód geotermalnych i należy je wykorzystać. To, że do tej pory nie było ku temu stosownych prac jest dużym zaniedbaniem. Chcielibyśmy wziąć udział w nadrabianiu tych niewykorzystanych możliwości – akcentuje prezes NFOŚiGW.

Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW, wskazuje, że przygotowano już szereg programów wspierających geotermię.

– Proponujemy rozwiązania, chcemy w tym uczestniczyć. Chcemy dofinansować takie rozwiązania jako NFOŚiGW, bo po to też jesteśmy – podkreśla Artur Michalski.

W pierwszej kolejności fundusz dofinansowuje odwierty badawcze. Przeznaczył na ten cel 200 mln złotych. W najbliższym czasie poznamy, które projekty zakwalifikowały się do tego programu.

Jak akcentuje Artur Michalski, specyfika inwestycji geotermalnych i ryzyko z nimi związane wymaga w pierwszym okresie publicznego wsparcia.

– Ten dłuższy okres zwrotu może zniechęcać przedsiębiorców prywatnych do inwestowania w ten cel i do tego służą te środki pomocowe, żeby rozwijać tę technologię i branżę, żeby one były szersze i bardziej dostępne – mówi wiceprezes NFOŚiGW.

Pół miliarda złotych NFOŚiGW przeznaczy na budowę elektrociepłowni geotermalnej i wszystkie niezbędne inwestycje związane z projektami. Na wykorzystanie energii cieplnej dostępne jest również 150 mln złotych z funduszy unijnych.

– Do tych programów mogą startować wszyscy inwestorzy, samorządy, przedsiębiorcy, osoby fizyczne. Wszyscy są traktowani przez Fundusz jednakowo – podkreśla dr Kazimierz Kujda.

Od kilkunastu lat z powodzeniem działa Geotermia Podhalańska, która jak mówi jej przedstawiciel Wojciech Wartak, cały czas się rozwija.

– W tej chwili mamy podłączoną Bańską Niżną, Biały Dunajec, Poronin, Zakopane. Planowane są dwa kolejne kierunki, główny to Nowy Targ i Szaflary, dla których ma być wywiercany osobny otwór, i Kościelisko[…]. Będziemy mieć pod siecią ogrzewaną z ekologicznych źródeł praktycznie całą dolinę Białego Dunajca – zaznacza Wojciech Wartak z Geotermii Podhalańskiej.

Ważnym elementem skutecznego wykorzystania energii geotermalnej jest sieć ciepłownicza, która doprowadza ciepło do domów. W niektórych miejscach trzeba będzie ją dopiero zbudować, co będzie dużym wyzwaniem. W większości miast ona już istnieje.  Niestety tak jak w Toruniu sieć jest w rękach kapitału zagranicznego, który próbuje zablokować podłączenie do niej geotermii realizowanej przez Fundacje Lux Veritatis.

TV Trwam News/RIRM

drukuj