Narażając życie głosił Słowo Boże

W sobotę obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia minęła także 29. rocznica jego męczeńskiej śmierci. W kościele św. Stanisława Kostki na  Warszawskim Żoliborzu sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Uroczystości transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

Podczas homilii ks. bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek – nawiązując do czytanej w kościołach Ewangelii o dobrym pasterzu – wskazał na postawę bł. ks. Jerzego.

W ten sobotni wieczór wspominany postać niezwykłego kapłana jakim był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który dla ludzi powierzonych mu przez opatrzność – używając języka dzisiejszej Ewangelii – okazał się pasterzem, a nie najemnikiem. Ks. Jerzy nie uciekał przed trudnościami, często narażając swoje życie, jako dobry pasterz, udawał się do różnych miejsc w naszej Ojczyźnie, aby głosić Słowo Boże i podtrzymywać złamanych na duchu rodaków – powiedział ks. bp Józef Guzdek.

Ks. biskup dodał, że z odczytanej Ewangelii i refleksji nad postawą ks. Popiełuszki płynie i dla nas bardzo wyraźne przesłanie: nie bądź najemnikiem ale pasterzem, bądź wierny powierzonym ci ludziom i wyznaczonym zadaniom.

– Wychowujcie swoje dzieci tak, aby były zdolne podjąć obowiązki pasterza swojej rodziny lub innej wspólnoty, która zostanie im w przyszłości powierzona przez Opatrzność. Tak wychowujcie, aby mogły dochować wierności złożonej kiedyś przysiędze: małżeńskiej, wojskowej, kapłańskiej, zakonnej. Uczcie ich miłości i wierności wobec wspólnego dobra, jakim jest Ojczyzna – dodał ks. bp Józef Guzdek.

RIRM

***

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach k. Suchowoli. Był czwartym dzieckiem w rodzinie Marianny i Władysława Popiełuszków. Po maturze wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 roku z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. Jerzy cały czas był zaangażowany w pomoc potrzebującym: rodzinom wielodzietnym, ubogim, bliskim osób internowanych. Gromadził dla nich żywność i leki. Wspierał więźniów politycznych.

Od lutego 1982 r. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca sprawował Msze św. za Ojczyznę. W Eucharystiach uczestniczyło wiele osób,  także spoza stolicy. Władzom komunistycznym nie podobała się działalność ks. Jerzego. Zastraszano kapłana. Dwukrotnie włamano się do jego mieszkania, był śledzony, nękany, zatrzymywany przez milicję. W 1983 r. wszczęto przeciwko niemu śledztwo w sprawie “nadużywania wolności sumienia i funkcji kapłana na szkodę PRL”. Był przesłuchiwany 13 razy.

W grudniu 1983 roku został aresztowany, a następnie uwolniony po interwencji Kościoła. Groziło mu 10 lat więzienia. 13 października 1984 r. k. Ostródy próbowano dokonać zamachu na życie ks. Jerzego Popiełuszki. 18 października wieczorem – na dzień przed uprowadzeniem ks. Jerzy uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej dla personelu medycznego w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie, której przewodniczył ks. bp Zbigniew Kraszewski. Odbył także spowiedź u ks. Wiesława Kądzieli.

Następnego dnia – 19 października – wraz z kierowcą Waldemarem Chrostowskim pojechał do Bydgoszczy. O godz. 18.00 odprawił nabożeństwo różańcowe w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników i Mszę św.

W drodze powrotnej około godz. 22.00 został uprowadzony w okolicach miejscowości Przysiek k. Torunia przez trzech urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Został brutalnie pobity i zamknięty w bagażniku samochodu. Przywiązawszy mu do nóg 11-kilogramowy kamień, wrzucono Go do Zalewu Wiślanego na tamie włocławskiej.

Ciało kapłana odnaleziono 30 października. Został pochowany na przykościelnym placu w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. W pogrzebie wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych z całej Polski. Mszę św. pogrzebową koncelebrowało 6 biskupów i ponad tysiąc kapłanów. Od tamtej pory do dzisiaj miejsce pochówku ks. Jerzego jest przestrzenią szczególnej modlitwy. W ciągu minionych lat grób Męczennika nawiedziło ponad 18 mln osób z całego świata. Modlił się tam 14 czerwca 1987 r. Sługa Boży Jan Paweł II, a 25 maja 2002 r. ks. kard. Józef Ratzinger – emerytowany papież Benedykt XVI.

6 czerwca 2010 roku ks. abp Angelo Amato beatyfikował w Warszawie, w imieniu Ojca św. Benedykta XVI, ks. Jerzego Popiełuszkę. Na dzień liturgicznego wspomnienia wyznaczono 19 października – dzień narodzin dla nieba nowego Błogosławionego.

RIRM/Maria Popielewicz

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl