fot. By Witold Pikiel - fileMuzeum Narodowe w Kielcach syg. MNKi/H/3049Current image source [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=165707

Narada wojenna przed Bitwą Niemeńską

Lipsk to niewielkie miasto w województwie podlaskim. W 1920 roku zatrzymał się tam Józef Piłsudski, który odbył naradę wojenną w miejscowej plebanii. Z tej okazji odsłonięto pamiątkową tablicę.

Lipsk to malownicza miejscowość położona nad Biebrzą. Dokładnie 102 lata temu dotarł tu marszałek Józef Piłsudski. Potwierdza to zdjęcie wykonane przed wejściem do tutejszej plebanii. W tym miejscu przeprowadził naradę wojenną, związaną z Bitwą Niemeńską, wieńczącą wojnę polsko-bolszewicką. W piątek w Lipsku odsłonięto obelisk.

– Odsłonięty i poświęcony obelisk w Lipsku przywołuje dwa wydarzenia historyczne. Pierwszym jest hołd Bitwy Niemeńskiej, która została stoczona przez polskie wojska pomiędzy 20 a 26 września 1920 roku. To była bitwa, która przesądziła o utrzymaniu niepodległości, którą odzyskaliśmy po 123 latach rozbiorów i niewoli, ale także przywołuje obelisk datę 24 września 1920 roku – powiedział Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To dokładna data wizyty marszałka w Lipsku oraz symboliczna dla mieszkańców miejscowości. Na uroczystości obecny był dr inż. Władysław Krajewski, generał brygady związku piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Jak mówił, postać marszałka Józefa Piłsudskiego ma dla niego wymiar nie tylko patriotyczny, ale również osobisty.

– Dla mnie osobiście to jest cofnięcie się daleko wstecz, myślą do przeszłości, ponieważ miłość do Ojczyzny, II Rzeczypospolitej i do marszałka, wypiłem z mlekiem matki. Mój ojciec był żołnierzem marszałka. Jego dwaj bracia oraz szwagier uczestniczyli w wielu bitwach, wojnach, w Bitwie Warszawskiej i Bitwa Niemeńskiej – wyznał dr inż. Władysław Krajewski.

Pielęgnowanie pamięci historycznej to dbanie o własną tożsamość.

– Zgromadziliśmy się w Lipsku, żeby podkreślić naszą wiarę i miłość do Ojczyzny, a to jest pamięć i pamiętamy o tych, którzy walczyli w różnym czasie, o wolność naszej Ojczyzny i oddawali życie – zaapelował ks. bp Jerzy Mazur, ełcki biskup diecezjalny.

Bitwa Niemeńska, tuż po Bitwie Warszawskiej i kontrataku znad Wieprza, była kluczowym momentem  polskiej  kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl