Sztuka Legionów Polskich – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Sztuka Legionów Polskich – to temat nowej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa przedstawia twórczość, a zarazem dokumentację wydarzeń i działalności legionów polskich oczami artystów-legionistów.

Na froncie i w okopowych warunkach służyli i tworzyli. Pomimo brutalności wojny nie zatracili swojej artystycznej wrażliwości. Mało kto łączy historię Legionów z wymiarem twórczości artystycznej i to nie zwyczajnych artystów, ale artystów-legionistów. Nowo otwarta wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie ma o tym przypomnieć.

W szeregach Legionów służyło około 180 artystów. Można powiedzieć, że dla tych legionistów pierwszą szkołą była Akademia Sztuk Pięknych. Wśród nich pojawili się m.in. Edward Rydz-Śmigły, Leon Wyczółkowski, Włodzimierz Konieczny, czy Stanisław Janowski.

– Jest to ewenement w historii polskiej wojskowości. Sama idea była przede wszystkim taka, żeby pokazać zbiory Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest to jedyna okazja, żeby po kilkudziesięciu latach, a w niektórych przypadkach w ogóle po raz pierwszy pokazać w Krakowie to, co znajduje się w Warszawie – mówi kurator wystawy Piotr Wilkosz z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawę tworzą trzy sale wypełnione eksponatami. Jest też aranżacja prezentująca ziemiankę, co pozwala poczuć atmosferę życia na froncie. Kilka eksponatów może być dla zwiedzających zaskoczeniem, jak choćby szkic przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego przed i po zgoleniu brody.

– Staraliśmy się je ułożyć chronologicznie, czyli od tworzenia strzelca, wymarszu I Kompanii poprzez walki w Karpatach i Królestwie, potem Wołyń po kryzys przysięgowy i wreszcie ostatnia bitwę z udziałem legionistów, bitwę pod Kaniowem, która kończy tę legionową epopeję – dodaje Piotr Wilkosz.

Honorowy patronat nad wystawą objął Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Sztukę artystów-legionistów można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie od 3 czerwca do 29 stycznia przyszłego roku.

RIRM

drukuj