fot. wikipedia

Kraków: obchody 5. rocznicy erygowania Sanktuarium

Dziś odbywają się uroczystości związane z 5. rocznicą erygowania Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie oraz zakończeniem Akademii Rodzinnej.          

O godz. 11.00 w krakowskim sanktuarium na Białych Morzach rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza. Po Mszy św. odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika św. Jana Pawła II.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powiedział, że idea zbudowania pomnika Jana Pawła II zrodziła się po powrocie ks. kard. Stanisława Dziwisza w 2005 r. z Rzymu do Krakowa.

– Kardynał Stanisław Dziwisz chciał, aby została jakaś pamiątka po Ojcu Świętym. Żeby było szczególne miejsce, konkretne miejsce, które przypominałoby nie tylko miastu, nie tylko Krakowianom, ale całemu światu, wszystkim, którzy przybywają do Krakowa, o tym, że stąd wyszedł Ojciec Święty Jan Paweł II. Wybrano Białe Morza, miejsce szczególne, ponieważ tam właśnie obok sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (kiedyś wioska podkrakowska, dzisiaj część Krakowa) było miejsce gdzie pracował Ojciec święty Jan Paweł II. Najpierw pracował w kamieniołomie, a potem przy oczyszczalni wody – wyjaśnił ks. prof. Jan Machniak.

Po Mszy św. i uroczystym poświęceniu pomnika rozpoczął się piknik rodzinny. W programie przewidziano m.in. program animacyjny dla dzieci, warsztaty szczudlarskie i koncert.

Erygowanie Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbyło się 11 czerwca 2011 r.

RIRM

drukuj