fot. PAP/Wojtek Jargiło

Lublin: Hołd dla poległych i zmarłych żołnierzy Legionów

Już po raz dziewiętnasty z Lublina do Jastkowa wyruszył marsz poświęcony pamięci legionistów, którzy 106 lat temu polegli w jednej z największych bitew stoczonych na ziemiach polskich.

Bitwa pod Jastkowem była jednym z największych strać Legionów na terenie Królestwa Polskiego. Toczyła się od 31 lipca do 3 sierpnia 1915 roku. Zakończyła się zwycięstwem Legionów Polskich nad wojskami rosyjskimi.

– Wśród uczestników bitwy pod Jastkowem, wśród żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów i I Brygady Legionów, w ich sercach był zakorzeniony polski gen wolności. Ten sam gen wolności, który był wśród powstańców Tadeusza Kościuszki, wśród szwoleżerów księcia Józefa Poniatowskiego, powstańców listopadowych, powstańców styczniowych, ale też uczestników wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, a także powstańców warszawskich z 1944 roku – powiedział Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

Dziś w 106. rocznicę tamtych wydarzeń pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w  Lublinie miały miejsce uroczyste obchody.

– Nie byłoby wolnej Polski w roku 1918, gdyby nie Państwa rówieśnicy, którzy w latach 1914-1915 i w następnych poszli bić się, nie pytając: „Po co? Dlaczego? Za ile?”. Bić się o rzecz najpiękniejszą – o wolność – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1422474249332273155

Następnie z Placu Litewskiego do Jastkowa wyruszył zorganizowany już po raz dziewiętnasty Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nim udział głównie członkowie Związku Piłsudczyków oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego. Trasa liczyła 18 kilometrów.

– Oddajemy w dniu dzisiejszym cześć naszym bohaterom. Z dumą możemy powiedzieć, że to właśnie przez Lublin i Lubelszczyznę wiodła droga ku wolności, droga która zwieńczenie swoje miała w 1918 roku – mówił Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

Marsz zakończył się w Jastkowie na Cmentarzu Legionistów, gdzie sprawowana była Msza święta polowa w intencji polskich żołnierzy.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl