fot. Autorstwa unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830258

Bitwa Warszawska – jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata

15 sierpnia na wschodnich przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, którą historycy zaliczają do jednej z najważniejszych w historii świata. Polska armia powstrzymała prącą na Warszawę i dalej na Zachód armię bolszewicką.

Pola Radzymina i Ossowa – to tu decydowały się losy Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej.

– Polskie zwycięstwo przesądziło nie tylko o tym, że ocaliliśmy własną niepodległość, ale dzięki temu Europa ocaliła swoją tożsamość. Zupełnie inaczej wyglądałyby dzieje Europy i świata, gdyby bolszewicy weszli wtedy do Warszawy – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Młoda, polska armia składająca się w dużej mierze z ochotników, powstrzymała na przedpolach Warszawy marsz bolszewików na Zachód. Na polską wiktorię złożyło się kilka przyczyn.

–  Wykorzystaliśmy wszystkie potknięcia bolszewików, natomiast bolszewicy nie potrafili wykorzystać naszych niedociągnięć – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ważna była jedność społeczeństwa polskiego, ofiarność i modlitwa w świątyniach w całej Polsce. To budowało morale polskiego wojska.

– Ten żołnierz, który walczył, wiedział, że za nim są setki, że on broni tego wszystkiego, co jest jego wewnętrzną wartością, dorobkiem, dobytkiem – zaznaczył.

Istotna rolę odegrali polscy kryptolodzy. Złamanie bolszewickich szyfrów umożliwiło polskiemu dowództwu przeprowadzenie zaskakującego manewru taktycznego – atak znad Wieprza na tyły nacierających na Warszawę czerwonoarmistów. To był wyjątkowy manewr – zauważył Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

– Kontruderzenie znad Wieprza, ta operacyjna i strategiczna w efekcie myśl polskich wojskowych, polskiego sztabu głównego spowodowała, że sytuację beznadziejną udało się odwrócić w zwycięstwo – zwrócił uwagę.

Trwająca dwa dni Bitwa Warszawska przyniosła wiele ofiar. Po stronie rosyjskiej zginęło 25 tysięcy czerwonoarmistów. Polska straciła 4,5 tysiąca żołnierzy. O polskich bohaterach pamiętają mieszkańcy Ossowa. Szczególną pamięcią otaczają ks. Ignacego Skorupkę, który poległ pod Ossowem podczas ataku Legii Akademickiej na jeden z oddziałów bolszewickich.

– Wstawiamy się do Sługi Bożego księdza Ignacego Skorupki, który oddał życie dla Boga, Kościoła, Ojczyzny – podkreślił Aleksander Gosk.

Przy krzyżu stojącym w miejscu śmierci księdza kapelana złożono kwiaty. Na cmentarzu poległych w Bitwie Warszawskiej sprawowano Mszę Świętą, której przewodniczył ks. kard. Gerhard Muller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

– „Cud nad Wisłą” zawdzięczamy Maryi, którą miliony błagały jako Królową Polski. „Z dawna polski tyś Królową, Maryjo, ty za nami przemów słowo, Maryjo” – mówił ksiądz kardynał.

Po Mszy świętej odbył się apel poległych. W przybliżeniu  wydarzeń z 14 i 15 sierpnia 1920 roku pomaga rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. Jednym z uczestników tej niezwykłej inscenizacji był Mariusz Komorowski, kawalerzysta.

– Odtwarzamy sytuację, która miała miejsce w roku 1920 – zaakcentował uczestnik rekonstrukcji.

Najpierw była ofensywa bolszewików, potem udany atak polskich sił, dramatyczna scena śmiertelnego postrzelenia księdza Ignacego Skorupki i odparcie czerwonoarmistów. Tak jak 102 lata temu, tak i dziś zwycięstwo odniosła polska armia. Rekonstrukcji przyglądało się kilka tysięcy widzów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl