fot. Paweł Palembas

Napływa ciepłe i wilgotne powietrze

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będzie rozległy niż z ośrodkiem przemieszczającym się znad zachodnich Czech nad Górny Śląsk. Polska będzie pod wpływem tego niżu, w strefie nasuwającego się z południa frontu okluzji. Napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 984 hPa i jeszcze będzie spadać.

W piątek na południu kraju przed południem zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu, później większe przejaśnienia i miejscami burze. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże, od godzin południowych przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W burzach prognozowana wysokość opadu do 15 mm.

Temperatura maksymalna Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, na wybrzeżu oraz miejscami na Suwalszczyźnie od 16 do 19 st., na pozostałym obszarze kraju od 20 do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w zachodniej połowie kraju północno-wschodni skręcający na północny, we wschodniej południowo-wschodni i wschodni. Na Pogórzu Karpackim oraz na wybrzeżu wiatr okresami dość silny i porywisty. Wysoko w Karpatach oraz w czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże, miejscami na północnym zachodzie i na południowym wschodzie większe przejaśnienia. Okresami przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów na Pogórzu Sudeckim do 20 mm. Temperatura minimalna od 9 do 13 st. Wiatr przeważnie słaby, na wschodzie z kierunków wschodnich i południowych, na pozostałym obszarze północny i północno-zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 60 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu, po południu na wschodzie i południu kraju burze, lokalnie z gradem. W burzach prognozowana wysokość opadu do 15 mm, na południowym wschodzie do 20 mm.

Temperatura maksymalna od 17 do 20 st., na wybrzeżu oraz w dolinach Sudeckich i Karpackich od 12 do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w zachodniej połowie kraju północno-zachodni, we wschodniej połowie z kierunków południowych, skręcający od południa na południowo-zachodni i zachodni. Na Pogórzu Karpackim wiatr okresami dość silny i porywisty. Wysoko w Karpatach oraz w czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W piątek w Warszawie zachmurzenie początkowo przeważnie małe i umiarkowane, później duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotne opady deszczu, możliwa burza.

Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Podczas burz wiatr porywisty. W nocy zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 11 st. Wiatr słaby, wschodni. W sobotę zachmurzenie przeważnie duże. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 19 st. Wiatr początkowo słaby, zmienny, później okresami umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj