Należy ograniczyć dostęp młodzieży do e-papierosów

Rzecznik Praw Dziecka, alarmuje, że konieczne jest ograniczenie dostępu dzieci i młodzieży do e-papierosów. Największa partia opozycyjna stoi na stanowisku, że niezbędna do tego jest zmiana przepisów prawnych obowiązujących w Polsce.

Należy podjąć prace legislacyjne wprowadzające zakaz reklamy oraz sprzedaży tych produktów – oznajmił w wystąpieniu do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza, Marek Michalak.

Podkreślił że składnikiem papierosów elektronicznych podobnie jak tych tradycyjnych jest nikotyna – substancja psychoaktywna o właściwościach silnie uzależniających.

Prawo dotyczące e-papierosów powinno zostać uregulowane jak najszybciej, ponieważ obecny chaos szkodzi młodzieży – powiedział przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos.

– Tak się składa, że dawka nikotyny jest bardzo różna w różnych e-papierosach i w różnym czasie, kiedy się z tego papierosa korzysta. Powstała natomiast dziwna nowa moda na korzystanie w ten sposób z używki, jaką jest nikotyna. Najwyższa pora aby w tej sprawie rząd podjął jakąś inicjatywę legislacyjną, dlatego że nie możemy mówić: papierosy zakazujemy, a e-papierosom zostawiamy otwartą drogę i niczego nie regulujemy – powiedział poseł PiS Tomasz Latos.

19 maja tego roku weszła w życie unijna dyrektywa dotycząca produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych – zalecono w niej podjęcie prawnych i organizacyjnych działań w celu uniemożliwienia dzieciom dostępu do nich.

Obecnie obowiązujące w Polsce regulacje nie zakazują reklamy oraz sprzedaży e-papierosów osobom nieletnim, ponieważ nie zawierają tytoniu, a jedynie nikotynę.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl