fot. PAP/EPA

Najkrwawszy dzień od początku konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Wśród ofiar są dzieci

Blisko 200 ofiar i tysiące rannych, wśród nich dzieci – to tragiczny bilans konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Niedziela jest najkrwawszym od jego początku – zginęło 40 osób.

Po spokojnej nocy w niedzielę nad ranem między Izraelem a Palestyną doszło do kolejnej wymiany ognia. W nalocie sił powietrznych Izraela na Strefę Gazy zginęło 40 osób, w tym 8 dzieci. Wcześniej izraelskie wojsko zbombardowało dom najstarszego przywódcy Hamasu. Egipt otworzył przejście graniczne w Rafah, aby umożliwić przejazd osobom potrzebującym pomocy medycznej.

– Niosłem mojego małego chłopca. Powiedział mi: „Nie chcę umierać, ojcze”. Małe dziecko – powiedział Palestyńczyk.

Hamas nie daje za wygraną. W ciągu ostatnich sześciu dni ta palestyńska organizacja islamistyczna wystrzeliła około 3 tysięcy rakiet w stronę terytorium Izraela. Większość  z nich została zestrzelona w powietrzu, część spadła na budynki zamieszkałe przez cywilów.

– Słyszałem, jak moja żona krzyczy ze strachu, ponieważ słyszała otaczające ją odłamki. Dzięki Bogu skończyło się to cudem – mówił mieszkaniec Izraela.

Na ulicach dochodzi do starć miedzy Arabami a Żydami. Atakowani są ludzie, palone są samochody, plądrowane sklepy. Do tej pory zatrzymanych zostało setki osób. Do podobnych eskalacji konfliktu między Izraelem a Palestyną dochodziło już w 2008 czy 2014 roku. Jednak obecny zdecydowanie różni się od tych poprzednich.

– Tym razem mamy do czynienia z bardzo mocnym rozlaniem się tego konfliktu na terytorium całego Izraela. Dotychczas tego typu sytuacje, nawet w czasie wielkiej Intifady, dotyczyły głównie terenów zamieszkałych przez ludność palestyńską. Tym razem protesty, starcia uliczne i akty przemocy zdarzają się na prawie całym terytorium Izraela, wszędzie gdzie tylko mniejszość arabska zamieszkuje. Widzimy różne przypadki linczów przedstawicieli mniejszości arabskiej – podkreślił Jarosław Komorniczak, politolog.

Bezpośrednią przyczyną tych tragicznych wydarzeń jest gwałtowny militarny konflikt między Izraelem a Strefą Gazy. Do tego dochodzą plany związane z przymusowym wysiedlaniem Palestyńczyków z ich domów.

– W tej chwili, gdybyśmy popatrzyli na mapę, terytoria palestyńskie coraz bardziej się kurczą. Myślę, że tak naprawdę część Palestyńczyków poczuła się dosłownie zagrożona tym, że nie będzie miała gdzie mieszkać – zaznaczył dr Bogdan Pliszka z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiada kontynuację nalotów na Strefę Gazy.

– Będziemy nadal działać z pełną siłą. Uderzamy w organizację terrorystyczną miażdżącymi ciosami. Ktokolwiek podpalił ogień, otrzyma ogień – oświadczył Benjamin Netanjahu.

Także jeden z przywódców Hamasu, Isma’il Hanijja, powiedział, że „opór Palestyńczyków nie ustąpi”.

– Nie widzę szybkiego rozwiązania. Pokój tworzy się w głowie. W szkołach na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy dzieci uczą się nienawiści do Izraela i jak dokonać przyszłych ataków terrorystycznych – zwrócił uwagę dr Marceli Burdelski, politolog.

Ataki rakietowe Hamasu na Izrael potępiły Stany Zjednoczone. Także kolejne państwa apelują do obu stron o zaprzestane walk. W niedzielę sytuacją w Izraelu i Strefie Gazy zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ. We wtorek o izraelsko–palestyńskim konflikcie będą rozmawiać na nadzwyczajnej wideokonferencji ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej.

 „W obliczu trwającej eskalacji między Izraelem a Palestyną oraz niedopuszczalnej liczby ofiar cywilnych zwołuję na  wtorek nadzwyczajne wideokonferencję ministrów spraw zagranicznych UE. Będziemy koordynować i dyskutować, w jaki sposób Unia Europejska może najlepiej przyczynić się do zakończenia obecnej przemocy” – napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

Tymczasem w Europie trwa manifestacja solidarności z Palestyńczykami. Kilkadziesiąt osób demonstrowało w Berlinie, Paryżu, Atenach, Londynie i w Madrycie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl