fot. flickr.com

Nad Polską zachmurzenie i okresowe opady deszczu

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże z układami frontów atmosferycznych, jedynie Europa wschodnia i południowa znajdują się pod wpływem wyżu z centrami nad Morzem Czarnym. Pogodę w Polsce kształtować będzie niż baryczny z ośrodkiem nad południową Skandynawią i związany z nim układ frontów atmosferycznych.

Z południowego zachodu napłynie do nas cieplejsze, polarno-morskie powietrze, a do Polski północno-zachodniej dotrze zimne powietrze pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie rosło.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, głównie na południu kraju. Okresami opady deszczu, miejscami na południu i w centrum o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Wysoko w Tatrach opady śniegu. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 5 st., 7 st. wybrzeżu, około 15 st. w centrum, do 20 st. na południu kraju. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, na południu kraju i w czasie burz w porywach do 75 km/h, południowy i południowo-zachodni, na Pomorzu i w Wielkopolsce przeważnie zachodni. W Karpatach porywy wiatru do 120 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północnym zachodzie. Miejscami, zwłaszcza na południu i w centrum kraju opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów na południu kraju do 15 mm. Na Pomorzu lokalnie możliwy deszcz ze śniegiem, a w górach opady śniegu. Temperatura minimalna od 1 st. na północnym zachodzie (i tam lokalnie przygruntowe przymrozki do -1 st., około 5 st. w centrum do 12 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich. W Karpatach wiatr silny, w porywach do 70 km/h, a na szczytach początkowo 140 km/h, później do 90 km/h, południowy.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północy kraju. Miejscami, zwłaszcza w południowo-wschodniej połowie kraju opady deszczu, chwilami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana wysokość opadów deszczu w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Łódzkiej lokalnie do 20 mm. Na Podkarpaciu możliwe lokalne burze. Temperatura maksymalna przeważnie od 6 st. do 10 st., tylko lokalnie na krańcach południowo-wschodnich cieplej, do 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni i północny, tylko w Karpatach początkowo dość silny, w porywach do 70 km/h, a na szczytach do 100 km/h, południowy, skręcający na zachodni.

W Warszawie we wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Po południu przelotne opady deszczu, możliwa burza. Temperatura maksymalna 16 st. Wiatr umiarkowany, w porywach 55 km/h, południowo-zachodni. W razie burzy porywy wiatru do 65 km/h. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże. Opady deszczu. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W środę zachmurzenie całkowite. Opady deszczu. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

PAP/RIRM

drukuj