Mucha dla „Rz”: Reforma sądownictwa jeszcze nie jest zakończona

Reforma sądownictwa nie jest zakończona. Natomiast ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa to istotna zmiana jakościowa w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha w wywiadzie, który ukazał się w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, został zapytany, czy prezydent jest zadowolony z reformy sądownictwa w Polsce.

„Reforma nie jest zakończona. Natomiast niewątpliwie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa pomagają uzdrowić sytuację w SN i Radzie. To istotna jakościowa zmiana w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości” – odpowiedział Paweł Mucha.

W przypadku ustawy o Sądzie Najwyższym zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP pochwalił wprowadzenie tam ławników.

„To trafne rozwiązanie, także przy skardze nadzwyczajnej. Prezydent jest zainteresowany utrzymaniem tej skargi jako środka prawnego, który pozwoli naprawić niesprawiedliwość, usunąć ewidentne błędy sądów” – powiedział Paweł Mucha.

Pytany był też o referendum konstytucyjne – czy znane są już data i pytania, jakie w nim padną. Odpowiedział, że konwencja konstytucyjna zaplanowana jest na 26 kwietnia.

„Do udziału w niej zaproszono kilkaset osób aktywnych w debacie konstytucyjnej” – wskazał.

Wyraził przekonanie, że referendum się odbędzie.

„Przygotowaliśmy kilkadziesiąt potencjalnych pytań, wyodrębniliśmy 18 obszarów szczegółowych, które naszym zdaniem mogłyby być przedmiotem pytań, a w konsekwencji zmiany konstytucji. Musimy wybrać jednak około dziesięciu pytań, które zadamy obywatelom” – powiedział.

„Termin i pytania referendalne ustali ostatecznie prezydent w porozumieniu z większością senacką” – wyjaśnił Paweł Mucha.

PAP/RIRM

drukuj