fot. PAP/Paweł Supernak

MSZ wydało książki promujące mało znane osiągnięcia Polaków poza granicami kraju

Resort spraw zagranicznych zaprezentował dwie publikacje, ukazujące wkład Polaków w światowy dorobek kulturowy i naukowy – „Polacy światu” oraz „Polscy architekci na świecie”.

Podróżnicy, geologowie, odkrywcy, literaci – sylwetki Polaków, którzy mają swój nieoceniony wkład w tych właśnie dziedzinach prezentuje książka „Polacy światu”. To opowieść m.in. o Wacławie Sieroszewskim, Antonim Patku, Kazimierzu Nowaku oraz Henryku Gropplerze.

Publikacja została wydana pod koniec 2019 roku. Z kolei druga, nowsza książka, wydana kilkanaście dni temu, została poświęcona polskim architektom, którzy zapisali się w kanonie światowej architektury.

Celem obu publikacji jest przybliżenie nieco mniej znanych postaci, które mogą się poszczycić dużym dorobkiem. Książki mają trafić szczególnie do Polonii i w ten sposób wzmacniać więzi i dumę z ojczyzny. Jako MSZ poprzez te publikacje realizujemy naszą misję – oznajmił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

– Te publikacje przybliżają różne postaci, takie jak Wacław Sieroszewski – badacz Jakucji, Antoni Patek – zegarki „Patek”, o czym nie wszyscy wiedzą, to właśnie polskie dzieło tego pioniera produkcji zegarków. Kazimierz Nowak – podróżnik, pionier polskiego reportażu i badacz Afryki. Stefan Drzewiecki – pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej. Z drugiej strony polscy architekci na świecie. Z publikacji dowiemy się np. jak trudno wyobrazić sobie dzisiejszą stolicę Gruzji bez imponującego dorobku polskich architektów: Aleksandra Szymkiewicza, Aleksandra Rogojskiego – wskazał wiceminister.

Książki zostały przygotowane przy współpracy Departamentu Polonii Współpracy z Polonią i Polakami za granicą i Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl