fot. www.gov.pl

Szef MSZ odwołał Jarosława Nowaka ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską

Jarosław Nowak, pełnomocnik rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską, został zdymisjonowany. W jednym z wywiadów skrytykował on działania PiS wobec środowisk żydowskich, mówiąc, że nowelizacja ustawy o IPN, która miała zapobiec przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za Holokaust, jest „jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie”.

Jak poinformował dziś rzecznik resortu spraw zagranicznych, decyzję o dymisji Jarosława Nowaka 8 stycznia br. podjął Zbigniew Rau, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jarosław Nowak na łamach brytyjskiej gazety „Jewish News” nazwał nowelizację ustawy o IPN, która miała zapobiec przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za Holokaust, jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie.

Stwierdził też, że Polska w pewnym momencie będzie musiała zrobić coś w kwestii zwrotu mienia żydowskiego. Prof. Mieczysław Ryba, politolog, ocenił, że ta sytuacja pokazuje, iż jeszcze wiele musi się zmienić odnośnie kadr urzędniczych w naszym kraju.

– Jest to kolejny przykład destrukcyjnego i skandalicznego działania ze strony polskiego urzędnika, który w fundamentalnych sprawach związanych z naszą polityką zagraniczną przyjmuje stanowisko strony przeciwnej. To świadczy o tym, jaka jest ta klasa urzędnicza w Polsce. Widać, że wiele w tej kwestii jeszcze musi się zmienić, bo takie rzeczy są nieprawdopodobne i nigdy nie powinny mieć miejsca. Dobrze, że są dymisję, bo pokazują one determinację rządu, iż nie można pozwalać na takie swobodne i szkodliwe wypowiedzi – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

W ubiegłym tygodniu rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o rozpoczęciu procedury odwołania Mirosława Jasińskiego, ambasadora Polski w Republice Czeskiej. W jednym z wywiadów mówiąc o genezie sporu o Turów, Mirosław Jasiński ocenił, że „był to brak empatii, zrozumienia i chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj