MRPiPS: blisko 30 tys. wniosków o mobilną aplikację Karty Dużej Rodziny

Do końca lutego złożono blisko 30 tys. wniosków o mobilną aplikację Karty Dużej Rodziny (mKDR), która uprawnia do zniżek np. w sklepach czy na stacjach benzynowych – poinformowało w piątek MRPiPS. Od marca rodziny mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o aplikację.

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej w całym kraju. Karta uprawnia także do dodatkowych zniżek na stacjach PKN Orlen. Dzięki temu posiadacze Karty otrzymają: rabat 8 gr przy zakupie litra zwykłego paliwa, rabat 10 gr przy zakupie litra paliwa Verva, rabat 20 proc. na zakupy produktów gastronomicznych z oferty Stop Cafe oraz rabat 20 proc. na zakupy w myjni.

Jak podaje ministerstwo, do tej pory wydano ponad 1,9 mln Kart dla 427 tys. rodzin wielodzietnych. Zniżki oferuje ok. 3,5 tys. firm i instytucji w ponad 16 tys. lokalizacji.

Od stycznia Karta jest dostępna w formie aplikacji np. na komórkę (mKDR). Ministerstwo poinformowało, że do końca lutego złożono blisko 30 tys. wniosków o mobilną kartę, która jest dostępna od stycznia, z czego 24,1 tys. wniosków wpłynęło do gmin drogą tradycyjną, a 4,7 tys. za pośrednictwem platformy Emp@tia.

MRPiPS poinformowało w piątek, że posiadacze tradycyjnej (plastikowej) KDR mogą od marca złożyć uproszczony wniosek o aplikację mKDR na stronie empatia.mrpips.gov.pl.

„Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacz tradycyjnej Karty Dużej Rodziny łatwo złoży wniosek o jej wersję elektroniczną. To tylko kilka kroków. Wniosek złożysz wyjątkowo szybko – wystarczy wypełnić kilka rubryk z podstawowymi informacjami. Kreator wypełni część informacji automatycznie – można zaakceptować ten wybór lub zmienić go samodzielnie. Na koniec wystarczy sprawdzić i potwierdzić dane wprowadzone we wniosku, utworzyć dokument i go wysłać” – poinstruowano.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk powiedział PAP, że uruchomienie aplikacji to odpowiedź na niektóre głosy.

„Pokornie podchodzimy do tego, co zgłaszają nam ludzie, którzy ubiegają się o mKDR. Po tym, kiedy uruchomiliśmy aplikację w styczniu, dotarły do nas głosy, że wniosek o mKDR jest dość skomplikowany i podjęliśmy decyzję, aby go uprościć” – wyjaśniał.

„Chodzi o to, aby rodziny wielodzietne, które mają plastikową kartę, miały też aplikację, bo to jest bardzo użyteczne. To jest pierwszy w Polsce e-dokument. Można się nim posługiwać właściwie wszędzie, czy to w pociągu, w sklepie, czy urzędzie paszportowym. To jest pewien przełom, ponieważ administracja do tej pory czegoś takiego nie oferowała” – dodał.

Bartosz Marczuk zwrócił uwagę, że aplikacja daje możliwość geolokalizacji.

„W sytuacji, kiedy jesteśmy z dziećmi w jakimś nowym miejscu, mieście, możemy zobaczyć, która restauracja czy hotel daje zniżkę i w jakiej wysokości” – mówił wiceminister.

Jego zdaniem, biorąc pod uwagę to, w jakim tempie się zmienia świat, używanie mKDR będzie w przyszłości bardziej powszechne.

„To jest fascynujące, że bardzo nowoczesną usługę otrzymują rodziny wielodzietne. To też pomaga walczyć ze stereotypem, że wielodzietne rodziny są w pewnym sensie zacofane, patologiczne” – mówił wiceminister.

Wnioskując o KRD, będzie można wybrać Kartę w formie tradycyjnej oraz elektronicznej lub w jednej z tych form. Według nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać z początkiem tego roku, aby otrzymać dostęp do aplikacji KDR wymagane jest podanie numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej. Ministerstwo podaje, że dane są niezbędne do założenia konta i aktywacji Karty na urządzeniu mobilnym. Ponadto, dane będą niezbędne do odblokowania konta w przypadku zapomnienia hasła przez użytkownika.

Z początkiem roku zmieniły się także zasady korzystania z Karty. W myśl przepisów obowiązujących do końca roku, KDR dla młodego człowieka uczącego się w szkole wyższej będzie przyznawana do końca roku akademickiego, w którym planowane jest ukończenie przez niego nauki. Od przyszłego roku Karta będzie ważna do 30 września, w którym jest planowane zakończenie nauki.

Nowelizacja dotychczasowego prawa sprawiła, że od 2019 r. z Karty będą mogły korzystać wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Od stycznia tego roku rozszerzono krąg cudzoziemców z prawem do Karty o osoby, które mają zezwolenie na pobyt czasowy, udzielony w celu połączenia z rodziną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl