fot. twitter.com/MRiRW_GOV_PL

MRiRW: Ponad 76 tys. ton żywności trafi do najuboższych

Ponad 76 tys. ton żywności za kwotę ok. 354 mln zł trafi do osób najbardziej potrzebujących. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), ogłosił przetarg na dostawy artykułów spożywczych do magazynów organizacji charytatywnych – poinformował w piątek resort rolnictwa.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 20 rodzajów artykułów spożywczych: groszku z marchewką, fasoli białej, koncentratu pomidorowego, buraczków wiórków, powideł śliwkowych, soku jabłkowego, makaronu jajecznego, makaronu kukurydzianego bezglutenowego, ryżu białego, kaszy gryczanej, herbatników maślanych, mleka UHT, sera podpuszczkowego dojrzewającego, szynki drobiowej, szynki wieprzowej mielonej, pasztetu wieprzowego, filetu z makreli w oleju, cukru białego, oleju rzepakowego oraz gołąbków w sosie pomidorowym.

Zakupione towary trafią do 123 magazynów, wskazanych przez organizacje partnerskie – charytatywne o zasięgu ogólnopolskim lub ponadregionalnym, tj. Federację Polskich Banków Żywności, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż.

Dostawy do magazynów rozpoczną się od grudnia 2019 r. i będą trwały do czerwca 2020 r.

Osoby najbardziej potrzebujące będą otrzymywać pomoc żywnościową za pośrednictwem sieci tych organizacji pomocowych (ok. 2 500 organizacji). Paczki żywnościowe lub posiłki przygotowane z artykułów dostarczanych przez dostawców wybranych przez KOWR będą wydawane do lipca 2020 r. osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej przez Ośrodki Pomocy Społecznej oraz osobom bezdomnym.

W ramach Programu osoby najbardziej potrzebujące otrzymują nieodpłatnie paczki z żywnością, pełnowartościowe posiłki, a także mogą brać udział w warsztatach i szkoleniach, których celem jest włączenie ich do społeczności lokalnych i poprawa sytuacji życiowej.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (POPŻ) to krajowy program operacyjny, który ma na celu ograniczenie skali ubóstwa poprzez wspieranie systemów krajowych świadczących pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Instytucją zarządzającą Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest resort rodziny, pracy i polityki społecznej. KOWR jest instytucją pośredniczącą, która rozpisuje przetargi na dostawę żywności.

Na cały program (2014-2020) zarezerwowanych jest ponad 2 mld zł (85 proc. to środki unijne – 15 proc. krajowe). Pomoc w ostatnim roku otrzymało ok. 1,3 mln osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl