Tanieją wiśnie. Sadownicy i MRiRW chcą kontroli rynku

Na rynku drastycznie spadają ceny wiśni. Związek Sadowników RP oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpili do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie, czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup tych owoców nie naruszają zasad konkurencji.

Do resortu napływają liczne sygnały kierowane przez rolników ws. bardzo trudnej sytuacji na rynku wiśni. Z informacji producentów wynika, że niektóre zakłady przetwórcze skupujące wiśnie mogą stosować porozumienia i ustalają zaniżone ceny skupu.

Bieżące ceny wiśni są znacznie niższe od notowanych w latach poprzednich. Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK, mówi, że jeżeli będą podstawy, Urząd podejmie działania związane z ochroną tego rynku.

– UOKiK od wielu lat otrzymuje właśnie w czasie skupu owoców miękkich informacje, zarówno od rolników jak i innych uczestników rynku, że te ceny są za niskie. Dotychczasowe analizy wykazywały, że nie ma tam nielegalnego porozumienia, czy też jakiejś innej praktyki, która mogłaby być oceniania przez urząd antymonopolowy. Natomiast stale przyglądamy się tym wszystkich sytuacjom, które występują na rynku. Jeśli w tym wypadku po informacjach przesłanych od sadowników czy też od ministra rolnictwa, które są już zapowiadane w mediach, będziemy podejmować działania – mówi Małgorzata Cieloch.

Polska jest znaczącym producentem wiśni, trzecim po Turcji i Rosji. Średnie zbiory w latach 2011-2015 wyniosły 179 tys. ton. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że w tym roku może być zebrane 175 tys. ton tych owoców.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl