fot. twitter.com

SN: Skarga kasacyjna w procesie b. więźnia Auschwitz z ZDF – 25 września

25 września Sąd Najwyższy zajmie się sprawą byłego więźnia Auschwitz Karola Tandery przeciwko niemieckiej telewizji ZDF. Skarga niemieckiego nadawcy dotyczy wyroku sądu apelacyjnego w Krakowie, który orzekł, że godność i tożsamość narodowa stanowią dobro osobiste, które można naruszyć, pisząc np. o „polskich obozach śmierci”.

Mecenas Lech Obara, reprezentujący Karola Tenderę, zaznaczył, że wyrok Sądu Najwyższego korzystny dla stacji ZDF mógłby uniemożliwić dalszą obronę prawdy historycznej drogą prawną.

– Wierzę w to, że doktryna, jaka powstała, już prawnicza na tle tego wyroku krakowskiego sądu apelacyjnego, i którego to prawnicy w przeważającej większości podzielają nasze stanowisku o istnieniu dóbr osobistych, również znajdzie odbicie w orzeczeniu Sądu Najwyższego, że Sąd Najwyższy ma świadomość, iż wyrok, który by zapadł korzystny dla ZDF-u, byłby wyrokiem, którym mogliby uniemożliwić nam dalsze działania w kierunku obrony prawdy historycznej środkami prawnymi. Wierzę w to, że sędziowie Sądu Najwyższego podzielą nasze stanowisko i zakończą dyskusję u nas, w Polsce na temat słuszności wyroku sądu apelacyjnego w Krakowie, i słuszności roszczeń pana Karola Tandery, którego dobra zostały niewątpliwie naruszone – powiedział mecenas Lech Obara.

Były więzień Auschwitz Karol Tendera wytoczył proces za posłużenie się przez telewizję ZDF w 2013 r. określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”.

W grudniu 2016 r. krakowski sąd apelacyjny prawomocnie nakazał niemieckiej stacji umieścić na stronie głównej jej serwisu internetowego przeprosiny za użycie tych słów. ZDF złożyło do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od tego wyroku.

RIRM

drukuj