fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego kontynuuje obrady

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, które ma wyłonić kandydatów na nowego I Prezesa tego sądu, po godz. 12.00 wznowiło swoje obrady. Rozpoczęły się one w piątek, a przerwano je z uwagi na niewybranie członków komisji skrutacyjnej.

Jak poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego, sędziowie po raz kolejny będą głosowali nad wnioskiem o dopuszczenie do obrad mediów.

Piątkowe obrady Zgromadzenia Ogólnego SN również rozpoczęły się po godz. 12.00 i trwały ponad dziewięć godzin. O ich przerwaniu poinformował późnym wieczorem sędzia Kamil Zaradkiewicz, który pełni obecnie obowiązki I Prezesa SN i przewodniczy obradom zgromadzenia. Powodem było niewybranie członków komisji skrutacyjnej. Jak mówił Zaradkiewicz, kandydatów zgłaszano dwukrotnie, lecz w obu głosowaniach nie uzyskali oni wymaganej większości głosów.

Brak wyłonienia komisji skrutacyjnej oznacza, że mimo drugiego dnia obrad zgromadzenie nadal jest na wstępnym etapie prac.

W piątek sędzia Izby Karnej SN i b. rzecznik prasowy tego sądu Michał Laskowski poinformował dziennikarzy, że przed nieudanymi głosowaniami w sprawie wyboru komisji skrutacyjnej zgłoszono wnioski m.in. o przyjęcie uchwały w sprawie reguł procedowania, a także o dopuszczenie udziału mediów do obserwacji zgromadzenia oraz o rozważenie zasadności udziału sędziów Izby Dyscyplinarnej w zgromadzeniu w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE.

„Pan przewodniczący arbitralnie nie poddał tego pod głosowanie” – zaznaczył sędzia Laskowski.

Celem zgromadzenia jest wyłonienie kandydatów, spośród których nowego I Prezesa na sześcioletnią kadencję powoła prezydent Andrzej Duda.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem uczestnicy zgromadzenia obradują jednocześnie w kilku salach SN. W każdej znajduje się telewizor z podłączonym laptopem i kamerą, między salami jest połączenie audiowizualne. W czasie głosowania nad kandydaturami na I prezesa SN, według planów, członkowie komisji skrutacyjnej mają wchodzić do poszczególnych sal z urną wyborczą, aby sędziowie mogli wrzucić do niej karty.

Według przepisów ustawy, każdy sędzia SN ma prawo zgłosić jednego kandydata na stanowisko I Prezesa. Każdy sędzia uczestniczący w głosowaniu może oddać tylko jeden głos, a głosowanie jest tajne. Wybranymi kandydatami są osoby, które uzyskały największą liczbę głosów.

Niezwłocznie po wybraniu kandydatów, przewodniczący zgromadzenia ogólnego sędziów albo inna osoba wskazana przez zgromadzenie przekazuje prezydentowi listę wybranych kandydatów wraz z protokołem głosowania.

Z końcem kwietnia br. zakończyła się kadencja poprzedniej I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Zgodnie z uprawnieniem wynikającym z ustawy o SN, prezydent Andrzej Duda powierzył wykonywanie obowiązków I prezesa SN sędziemu z Izby Cywilnej Kamilowi Zaradkiewiczowi, którego ustawowym zobowiązaniem było zwołanie zgromadzenia sędziów w ciągu tygodnia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl