fot. PAP/Marcin Bielecki

Ruszyła druga edycja akcji „Obiad dla Bohaterów”

Rozpoczęła się druga edycja akcji „Obiad dla Bohaterów”. W pomoc włączają się wolontariusze, Wojska Obrony Terytorialnej, Służba Więzienna i Stowarzyszenie Odra-Niemen. Akcja jest wyrazem wsparcia dla powstańców warszawskich i kombatantów.

„Obiad dla Bohaterów” to akcja, która rozpoczęła się w marcu tego roku, podczas pierwszej fali koronawirusa.

– Świetna akcja, która pozwala nam na to, żeby pomóc. Kombatanci, którzy walczyli o to, żebyśmy mogli żyć w wolnych czasach, walczyli o naszą wolność, teraz sami potrzebują pomocy – akcentowała kpt. Anna Czajczyk, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.

Dzięki tej pomocy do kombatantów codziennie trafia ciepły posiłek. A to za sprawą Stowarzyszenia Odra-Niemen, Wojsk Obrony Terytorialnej, Służby Więziennej i wszystkich zaangażowanych wolontariuszy.

– Oprócz samego faktu dowożenia obiadów, który jest czynnością prozaiczną, codzienną, bardziej liczy się kontakt, rozmowa, sam fakt zainteresowania braćmi w mundurach i myślę, że to najważniejsze przesłanie naszej działalności – wskazał mjr Bartosz Kubal, oficer prasowy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak zauważyła jedna z wolontariuszek, dla seniorów może to być jedyny kontakt z drugim człowiekiem w czasie pandemii.

– Jest to dla nich przede wszystkim pomoc w wykonywaniu takich koniecznych obowiązków codziennych, jak np. zakupy. Ułatwia im to codzienne życie i jest to dla nich na pewno ogromne wyróżnienie. Bardzo się z niego cieszą – podkreślała Wiktoria Woźniczka ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Tylko w Małopolsce pomoc otrzymuje ok. 40 kombatantów. Obiady przygotowywane są w krakowskiej restauracji „Agape” przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

– To jest konkretny czyn miłosierdzia dla konkretnych ludzi, którzy tak bardzo nam pomagali, którym my teraz możemy też pomóc, włączając się chociaż przez taki mały dar – zauważył ks. Mateusz Wyrobkiewicz, dyrektor Domu Duszpasterskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

To jak długo ta pomoc potrwa, zależy od wsparcia finansowego.

– Naszą akcję można cały czas wesprzeć i o to prosimy, do tego zachęcamy. Na portalu zrzutka.pl można nas znaleźć. Im więcej funduszy zgromadzimy, tym dłużej będziemy mogli wspierać naszych kombatantów, naszych seniorów – podkreślił Tomasz Konturek ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Część posiłków rozdanych do tej pory ufundował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W akcję zaangażowana jest również fundacja „Nie zapomnij o Nas” oraz Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej.

TV Trwam News

drukuj