MR: piece poniżej V klasy emisyjnej tylko do końca czerwca 2018 r.

Piece grzewcze o niższej niż piąta klasa emisyjna będzie można sprzedawać i instalować do końca czerwca 2018 roku.

Jak poinformowała Małgorzata Szczepańska, dyrektor departamentu innowacji w Ministerstwie Rozwoju, wprowadzony ma być zakaz stosowania tzw. rusztów awaryjnych.

Często właśnie takie instalacje są wykorzystywane do spalania śmieci.

Na posiedzeniu senackiej Komisji Środowiska przedstawicielka resortu podkreśliła, że choć rozporządzenie musi być notyfikowane w KE, to powinno bez problemu wejść w życie już w październiku.

– W projekcie tego rozporządzenia przewidzieliśmy bardzo restrykcyjne wymagania dla produkowanych i instalowanych kotłów w Polsce. Zakładamy, że od 1 października 2017 roku w Polsce będzie możliwość sprzedaży i zainstalowania kotłów tylko klasy piątej. To rozporządzenie ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza, ale z drugiej strony ona ma też przygotować polski rynek na wejście w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej z dniem 1 stycznia 2020 roku. To rozporządzenie zawiera tzw. normy techniczne. Musimy je notyfikować do KE. Zakładamy, że nie ma zagrożenia do tego, żeby to rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 października – zaznaczyła Małgorzata Szczepańska.

Rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju dotyczące norm dla kotłów ma wyeliminować z rynku tzw. kopciuchy, czyli paleniska niespełniające podstawowych norm w zakresie emisji pyłu i innych szkodliwych związków.

Nowe restrykcje mają dotyczyć kotłów o mocy nie większej niż 500 kilowatów, czyli takich, jakie są stosowane w gospodarstwach domowych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl