Przepisy ws. kar za wyrażenie „polskie obozy” będą nieskuteczne

Przygotowane przez resort sprawiedliwości przepisy wprowadzające kary za stosowanie określenia „polskie obozy koncentracyjne” będą nieskuteczne – podaje „Nasz Dziennik”.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o IPN, który proceduje Sejm. Przewiduje on, że publicznie przypisywanie Polsce odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3.

Mecenas Lech Obara, który od blisko dekady walczy z kłamliwym określeniem „Polskie obozy koncentracyjne”, wskazuje, że ten przepis jest zbyt ogólny.

– Jeżeli nie wpiszemy wyraźnie, że w szczególności dotyczy to słów „polski obóz zagłady”, „polski obóz koncentracyjny” i za to jest odpowiedzialność karna, to w praktyce będzie to oznaczało wyroki uniewinniające, jeżeli się zdecydujemy na skierowanie aktu oskarżenia wobec dziennikarza, zwłaszcza zagranicznego – podkreśla Lech Obara.

Pod koniec 2016 roku Sejm przekazał projekt nowelizacji ustawy o IPN do prac w Komisji Sprawiedliwości Praw Człowieka.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl