fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Min. Rozwoju: przeciętne wynagrodzenie po raz pierwszy przebiło poziom 5,5 tys. zł

Po raz pierwszy poziom przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przebił w grudniu 2019 r. poziom 5,5 tys. zł, a dynamika roczna okazała się wyższa niż w 2018 r. – wskazali analitycy Ministerstwa Rozwoju.

https://twitter.com/MinRozwoju/status/1219576792152989697

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2019 r. wzrosło o 6,2 proc. rok do roku i wyniosło 5604,25 zł, natomiast przeciętne zatrudnienie wzrosło o 2,6 proc. (rdr) i wyniosło 6396,0 tys.

„Koniec roku przyniósł zatem dobre wieści z rynku pracy. Przeciętne zatrudnienie wzrosło w stosunku do listopada 2019 r. o 1,2 tys. osób. Pozwoliło to na utrzymanie rocznej dynamiki na poziomie 2,6 proc., czyli średniej wartości z całej drugiej połowy 2019 r.” – zaznaczyli eksperci resortu rozwoju.

Zwrócili uwagę, że przeciętna dynamika dla całego roku wyniosła 2,7 proc.

Eksperci Ministerstwa Rozwoju podkreślili, że poziom przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw „po raz pierwszy, i to znacznie, przebił poziom 5,5 tys. zł”. Zwrócili uwagę, że grudniowa miesięczna dynamika była wyższa niż przed rokiem „aż o 1 pkt proc.”.

„Również dynamika roczna okazała się być wyższa niż w 2018 r. (o 0,1 pkt proc.). Grudniowe dane można więc uznać za dobre” – ocenili.

Dane GUS, jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju, odnoszą się do przedsiębiorstw zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl