fot. twitter.com/MinRozwoju

Resort rozwoju chce uprościć ścieżkę proceduralną w procesie budowalnym

Resort rozwoju chce maksymalnie skrócić i uprościć ścieżkę proceduralną w procesie budowalnym. Według zapowiedzi, do końca tego roku wszystkie kwestie mają być możliwe do załatwienia bez wychodzenia z domu.

Od poniedziałku osiem formularzy obejmujących pierwsze działania w procesie budowalnym będzie można pobrać z internetu. Na razie jeszcze trzeba je złożyć osobiście, jednak resort rozwoju pracuje już nad przepisami przenoszącymi tę czynność do sieci. Formularze będzie można pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

W 15 powiatach rusza też pilotaż obejmujący zbieranie listy możliwości i potrzeb, który stanie się podstawą do stworzenia systemu internetowego dla całego kraju.

Cyfryzacja oznacza ograniczenie biurokracji – wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Od poniedziałku pierwsze osiem formularzy, których mamy około 20 w całym procesie inwestycyjnym, będzie można pobrać elektronicznie. Na razie wydrukować, podpisać i złożyć osobiście, ale tylko dlatego, że nie mamy jeszcze w pełni obowiązujących przepisów. Mamy nadzieję, że zakończymy proces legislacyjny do końca września. Jak tylko ustawa wejdzie w życie, osiem wniosków będzie można podpisywać Profilem Zaufanym i komunikować się już kompletnie bezosobowo z urzędem, w trybie paperless – bez papieru – wyjaśniła wicepremier.

Docelowo załatwienie wszystkich formalności w ramach procesu budowlanego ma być możliwe poprzez Profil Zaufany.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl